2024. március 29., péntek

UJ HONLAP BANNER 250 100

Nem volt szükség csodára

„...húszezres befogadóképességű arénát építeni egy parkerdő kellős közepén, cirka 40 millió euróból, 15 hónap alatt?! – na ne már! – hallhattuk számtalanszor 2013 elején a hüledező kommentárokat. 2013. január 29-én indultak meg az első munkagépek a Nagyerdei Stadion építkezésén, 2014. április 28-ra elkészült az alkotás."

01 olah-web

Szűcs Gyula, a HUNÉP Universal Zrt. elnök-vezérigazgatója ezeket a mondatokat írta le a tizenöt hónapos történetet bemutató, „Így épült a debreceni Nagyerdei Stadion" című könyv előszavában.

Lehetetlen vállalkozásnak tűnhetett magyar tervezőket megbízni egy 21. századi nívójú, posztmodern innovatív, ugyanakkor köznapian kényelmes labdarúgóstadion és közösségi szolgáltató centrum megalkotásával. Napjainkig ilyen komplexumot hazai szakemberek nem vetettek tervlapokra. Két debreceni székhelyű cég, a HUNÉP Universal Zrt. és az Épkerservice Zrt. összefogott, elvállalta a feladatot, s elérte a kitűzött célt. Hazai szakemberek logisztikai manőverei, három műszakos gyártóés építőmunkája vezetett oda, hogy minden különösebb fennakadás nélkül, valóban 15 hónap alatt készült el az alkotás.

Csodálatos az eredmény. Nem volt szükség csodára az eredmény eléréséhez. Ellenben szükség volt szaktudásra, elkötelezettségre, mindennapos kemény munkára, lélekjelenlétre a kritikus helyzetek megoldása érdekében, egymás megértésére és megbecsülésére, az együttműködési készség állandó magas szinten tartására. Mindazok az emberek, akik részt vettek a Nagyerdei Stadion megvalósításában, az itt említett erényeket állították az ügy szolgálatába.

Az építés rövid története

A megvalósítás szempontjából kulcsfontosságú partnerek

Tervezés:
BORD Építész Stúdió

A létesítmény felelős tervezője: Bordás Péter

Statikus tervező:
Dezső Zsigmond

Előregyártott vasbeton szerkezet: ASA Építőipari Kft.

Acél tartószerkezetek:
TÁRS-95 Kft., JAKOSA Építő Kft.

Membrán tetőfedés és homlokzaképzés:
Graboplan-Industrie Kft.

Gyengeáramú rendszerek:
SATRAX Kft.

Néhány évvel ezelőtt, amikor felröppent a hír, hogy jelentős állami segítséggel Debrecenben új stadion építését tervezik, hosszas latolgatás után arra a következtetésre jutottunk, hogy mivel a cég gazdasági helyzete stabil, referenciáink meggyőzőek, hasonló volumenű beruházásokban már részt vettünk, és a közbeszerzési piacon is számos tapasztalatot szereztünk, mindenképpen megméretjük magunkat a versenyben. Stratégiánk vezérmotívuma a debreceni, illetve megyei cégekkel való szoros együttműködés volt, melynek érdekében konzorciumi szerződést kötöttünk a helyi Épkerservice Zrt.-vel, illetve partnerségi megállapodásra jutottunk mintegy negyven, az építőipar különféle szak ágait képviselő szervezettel. Fontosnak tartottuk a konzorcium névválasztását is, ezért a szerintünk kifejező „Hajrá Debrecen!" nevet jelöltük meg.

A feltételek szigorúak voltak, ezért alapos előkészítő munkát végeztünk. Kimerítő tárgyalásokat folytattunk a szakmailag és pénzügyileg szóba jöhető vállalkozásokkal, kijelöltük az előkészítésért és a reménybeli megvalósításért felelős szakembereket, a támogató pénzintézetekkel pedig megállapodtunk a finanszírozási, pénzügyi kérdésekben.
Különösen nagy gondot fordítottunk a fenntarthatósági terv elkészítésére, a teljes körű és alapos anyag kialakításába számos, szakmájában elismert – környezetvédelmi, közlekedési, botanikus, vízgazdálkodási – szakértőt is bevontunk. A pályázatot 2012. december 5-én adtuk be, és 2013. január 16-án a bíráló bizottság a „Hajrá Debrecen!" Konzorciumot jelölte meg nyertesnek.

A vállalkozási együttműködés gesztora a konzorciumban 75%-kal rendelkező HUNÉP Universal Zrt. lett. A szerződéses összeg: 10 900 000 000 Ft (+ 5% tartalékkeret) volt, a befejezési határidő: 2014. április 28. A munkaterületet a megrendelő 2013. január 29-én adta át a kivitelezőnek, és a nagyszabású építkezés a régi stadion elemeinek bontásával még aznap meg is kezdődött.

A régi Nagyerdei Stadion elemeinek jó részét el kellett bontani. A bontási munkák érintették a teljes lelátót, a déli bejárati kaput, a régi kiszolgáló épületeket, a közműveket, a térburkolatokat, valamint a régi salak és füves pálya burkolatát. A bontási munkák kezdete: 2013. január 30., befejezése 2013. február 10. Kivitelező: Nagymester Kft.

ALAPOZÁS

A tervezők folyamatosan készítették a kiviteli terveket, így 2013. február 14-én elkezdődhettek az alapozási munkálatok (lásd:A debreceni Nagyerdei Stadion alapozása. Magyar Építéstechnika 2013/7-8. szám, 22–24. oldal). A tervezett alapozási mód síkalapozás, monolit vasbeton kehely-, illetve kisebb mértékben sávalapok. Szerencsére talajvízzel nem kellett számolni, és az időjárás is kedvezően alakult, ezért csaknem egy hónap alatt 2013. március 15-re a komplett alapozási munkák elkészültek.

ELŐREGYÁRTOTT VASBETON SZERKEZETEK

Stadion250-webA kivitelezési ütem tarthatósága szempontjából kulcsfontosságú volt a több mint 4000 db előregyártott vasbeton szerkezeti elem megtervezése, legyártása, helyszínre szállítása és elhelyezése. Az időben megkezdett tárgyalásoknak és tervezői egyeztetéseknek köszönhetően sikerült tartani a feszes ütemezést. Külön meg kell említenünk Dezső Zsigmond debreceni statikus és Polgár László, az ASA Kft. fejlesztő mérnökének munkásságát, akik oroszlánrészt vállaltak a nem szokványos íves lelátóelemek, a karcsú pillérek, az egyedi csatlakozási pontok megtervezésében, kialakításában (lásd: Kihívások sorozata a debreceni stadion építésében. Magyar Építéstechnika 2013/4–5. szám 40–42. oldal; Sablontechnika a Nagyerdei Stadionnál. Magyar Építéstechnika 2013/9–10. szám 24–25. oldal).

 

Stadion93-web

Stadion524-webMONOLIT VASBETON SZERKEZETEK

Az előregyártott szerkezetek szerelésével párhuzamosan azonnal megkezdődött a monolit vasbeton szerkezetek építése is. Nagyon fontos volt, hogy az ideiglenesen megtámasztott vázszerkezet minél előbb megkapja az erőtanilag szükséges merevséget, ezért naponta 80-85 ember gondoskodott a merevítő falak, a liftaknák, illetve a kéregpanelekre kerülő vasbeton födémlemez elkészítéséről. Alvállalkozóink, a Monolit Épszer Kft. és a Moratus Kft. az alapozáshoz és a monolit szerkezet építéséhez 14 300 m3 transzportbetont, és 1123 tonna betonacélt építettek be.

ACÉL TETŐSZERKEZETEK GYÁRTÁSA, BEÉPÍTÉSE

Stadion406-webA stadionépítés egyik legkényesebb eleme a Magyarországon egyedülálló, de szakmai körökben nemzetközi szinten is figyelmet keltő, acél tetőszerkezet gyártása és helyszíni beemelése volt. A Dezső Zsigmond által megálmodott háromövű, kör keresztmetszetű rudakból megtervezett térbeli rácsos tartók elemei üzemi körülmények között készültek el. Az így legyártott 4,5 × 15 méteres egységeket helyszínre szállítva a földön hosszirányban összehegesztették, majd két-két tartót összesorolva a rácsrudakat csavaros kapcsolattal rögzítették. Ezt követően a már készre szerelt tartókat nagy teherbírású autódarukkal helyükre emelték oly módon, hogy azokat a nyomott pillérekre ráültették, a húzott pillérekhez pedig hozzácsavarozták.

Stadion417-web

Stadion338-webA tetőhöz felhasznált összes acélmennyiség 1200 tonna, egy elem leghosszabb konzolos kinyúlása 28 méter. A tetőszerkezet elsődlegesen természetesen a membránfedés fogadására szolgál, de számtalan egyéb funkciónak is meg kell felelnie. Ide rögzítik az eredményjelző LED falakat, a stadionvilágítás lámpáit, kezelőjárdákat, biztonsági kötélpályákat, hangosítási és kamera rendszereket, épületgépészeti, elektromos és távközlési vezetékeket.

HOMLOKZATI ACÉLSZERKEZETEK

Röviddel a tetőszerkezet építésének kezdetét követően, 2013. június 26-án, azzal szinte párhuzamosan elkezdődött a homlokzati membránlemez fogadására tervezett acél tartószerkezet szerelése is. A munkát két vállalkozó készítette el, a Hajdú-Fémker Kft. és a JAKOSA Kft.

Stadion883-web

A 300 mm átmérőjű acél csőelemek mintegy 20 méteres darabjait műhelykörülmények között készítették elő, majd a helyszínen hegesztve kapták meg végleges formájukat. A több darabból álló, az északi és déli oldalon dőlésirányt váltó elemeket (a leghosszabb közel 60 m!) két autódaru összehangolt munkájával emelték a helyükre.

KŐMŰVES MUNKÁK (FALAZÁS, VAKOLÁS, ALJZATOLÁS)

Az égetett kerámia falazatok Porotherm téglákból, hagyományos technológiával készültek. A különböző vastagságú falakba több mint 220 000 db téglát építettek be. Különlegesség a Porotherm 25 HG Profi tégla, mely fokozott hangszigetelő képességgel rendelkezik. Valamennyi falazat N+F típusú téglákból készült, a hőtechnikailag megkövetelt értékeket több helyen kiegészítő hőszigetelés felragasztásával értük el. A belső terekben változó magasságú gipszkarton falazatok készültek, nedves helyiségekben impregnált, a tűzvédelmi tervben meghatározott helyeken tűzálló gipszkarton lapok felhasználásával. A közel 30 000 négyzetméternyi vakolási munkát három alvállalkozó végezte el több mint 580 tonna habarcsot felhasználva.

TETŐ (MEMBRÁN-) FEDÉS

A hazánkban ekkora felületen első alkalommal alkalmazott speciális, teflonnal bevont üvegszövetű anyagból készült fedési munkákat a győri székhelyű Graboplan-Industrie Kft. vállalta el. A cég referenciái meggyőzőek, számos stadiont fedett le szerte a világban. Debreceni munkájukról lapunk 24–27. oldalán olvashatnak.

ÉPÜLETGÉPÉSZET

Az épületgépészeti munkák szakszerű lebonyolítása érdekében a HUNÉP Universal Zrt. három mérnököt delegált a mérnöki iroda állományába, akik a kezdetektől fogva folyamatosan felügyelték a teljes szakágat. Napi átlagban mintegy 50-60 fő épületgépész szerelő dolgozott a szellőzés, légtechnikai hálózat, fűtés-hűtés szerelésén, a sprinkler és gázzal oltó hálózat, klíma- és szellőzőgépek, vízellátás, csatornázás elkészítésén.

ALUMÍNIUM NYÍLÁSZÁRÓK

Az igényes kialakítású alumínium szerkezetek kivitelezését a HUNÉP Universal Zrt. leányvállalata, a HAJDU-ALU Építőipari és Fémszerkezetgyártó Zrt. végezte el. Szerződéses feladatai közé tartozott a Nagyerdei Stadion rekonstrukciós munkáinál az összes külső és belső alumínium nyílászáró gyártása, szállítása és helyszíni szerelése. A SCHÜCO profilból készült szerkezetek szerződés szerinti befejezése 2014. február 15-én történt meg.

17 bujno-web

KÜLSŐ KÖZMŰVEK

A teljesen újonnan épülő víz- és szennyvízhálózat a Pallagi úti gerinc vezetékről ágazik le. A tűzi víz és ivóvízhálózat kiépítése során 1,1 km, míg a locsolóhálózat kialakításakor 13 km csővezeték épült ki, melyből 8 km csepegtető öntözésre szolgál. A szennyvízhálózat kiépítése során kb. 700 méter nagy keresztmetszetű csatorna épült, 1 db átemelő aknával, valamint a konyhák miatt 2 db zsírfogóval. Különös gondosságot igényelt – a Nagyerdő helyi adottságai miatt – a csapadékvíz kezelése. A lehulló csapadékot az erdő vízkészletének pótlása érdekében 1, 6 méter átmérőjű TUBOSIDER szikkasztó műtárgyakon keresztül visszajuttattuk az altalajba. A csapadékvíz egy része felhasználható a pálya locsolására, ennek érdekében a küzdőtér mellett csapadékvíz-tárolókat alakítottunk ki. A rendszer kiépítése során a stadionon kívül 1,1 km, belül a pálya körül 500 méter csatorna épült meg.

Stadion1001-web

HÍDSZERKEZET, AZAZ A LEVEGŐBEN VEZETETT JÁRDA

Stadion796-webA stadionépítés egyik attraktív eleme az arénát körbeölelő, mintegy 1,1 km hosszú, levegőben vezetett járda. Az átlagosan 7 méter magasságban vezetett hídszerkezet vezeti le a szurkolói forgalom jó részét, megkímélve ezzel a védett erdőterület belső rendjét. A 328 db 300 mm átmérőjű kibetonozott acélcső pillér által tartott járdára – ahol helyet kapott egy 2 méter széles, 1200 méter hosszú, rekortán borítású futópálya is – a feljutást 5 rámpa, 2 acéllépcső és egy panorámalift biztosítja.

A Monolit Épszer Kft. által 2013. július 3-án megkezdett kivitelezés során 560 tonna betonacél, 3460 m3 beton került beépítésre.

ERŐSÁRAM, GYENGEÁRAM

Az igen összetett erősáramú szerelésen belül az egyik legnagyobb figyelmet igénylő terület a hosszas előkészítést, tervezést, és szakértői vélemények begyűjtését igénylő sport, illetve pályavilágítás kialakítása, melynek eredményeképpen 216 db nagy teljesítményű reflektor biztosítja majd az esti rendezvények zavartalan lebonyolítását, illetve a legmodernebb televíziós technika kiszolgálását. A stadionépítés legszerteágazóbb (és költségben is meghatározó) része a gyengeáramú rendszerek tervezése, megvalósítása, melynek a legfontosabb elemei: a szurkolói beléptetés és jegyértékesítés, az információs rendszerek és megjelenítők, az audiovizuális technológia, a hangosítás, elektroakusztika, az IT hálózat, a tűzjelző rendszerek, a behatolás jelző rendszer, az épületautomatika, a megfigyelő rendszer kiépítése. Mindezen feladatokat egy nagy tapasztalattal rendelkező, debreceni székhelyű szakcég, a SATRAX Kft. végezte el.

PÁLYAÉPÍTÉS, PÁLYASZERKEZET

A konzorcium 2014. április 28-ra vállalta a stadion komplex kivitelezését, azaz ettől az időponttól számítva bármikor sor kerülhet a rendeltetés szerinti használatra. Ennek elengedhetetlen feltétele a füves labdarúgópálya olyan állapotba hozása, amely alkalmas mérkőzések megrendezésére, és megfelel a hazai és nemzetközi előírásoknak.
A szoros határidő miatt az Eurogreen-Tiszafa Kft. az altalaj előkészítésével már 2013 szeptemberében elkezdte a 8300 négyzetmétert kitevő pályaépítési munkálatokat, majd kialakította azokat a lejtésviszonyokat, a dréncsőhálózatot, amely lehetővé teszi a lehulló – esetleg nagyobb mennyiségű – csapadék gyors, biztonságos elvezetését, illetve ciszternába gyűjtését.

BELSŐÉPÍTÉSZET, KONYHATECHNOLÓGIA

A belsőépítészet tervezése és kivitelezése során különleges hangsúlyt fektettünk a Skybox és a VIP területek, az 1200 adagos főzőkonyha kialakítására, berendezésére. Az itt elhelyezett egyszerű, letisztult vonalvezetésű bútorok jellemzően fehér színben, világos tölgy kiegészítő felületekkel jelennek meg. A bútorokat és a belső berendezést a Despan Kft., a HB Bútoripari Kft., és a Szil 2001 Kft. debreceni és hajdúböszörményi székhelyű asztalosipari vállalkozások készítették.

NÉZŐTÉRI SZÉKEK

Hosszas tesztelés előzte meg a stadion egyik kulcsfontosságú elemének, a nézőtéri székeknek a kiválasztását. Végül több hazai és külföldi szállító közül a 13 730 db standard, az 1100 db emelt szintű (VIP) és az 5500 db fokozott igénybevételű (B közép) ülőhely kialakítását az előírt határidőre, kiváló minőségben a Pápai Asztalos Kft. végezte el.

KÜLSŐ BURKOLÁSOK, PARKOSÍTÁS

A Stadion közvetlen környezetében jelentős parkosítási munkák készültek. A növénytelepítés eredménye 51 db lombos fa, 1354 db lombos cserje, 2058 db talajtakaró cserje és 2434 db évelő elültetése. Elkészült 15 000 négyzetméter térkő díszburkolat, 1350 négyzetméter aszfaltjárda, 4000 négyzetméter parkoló és 2650 négyzetméter aszfaltút. A szabadidős futók részére 1800 négyzetméter rekortán burkolat létesült.

LIFTEK, MOZGÓLÉPCSŐK

Az épületben összesen 15 db felvonó és 2 db mozgólépcső kapott helyet. A liftek közül 2 db vandálbiztos kivitelű, 1 db panoráma, 4 db biztonsági lift, 1 db pedig a teherfelvonó szerepét látja el. A mozgólépcsők a VIP főbejáratnál találhatók, elsősorban a VIP és skybox szektor vendégeit szolgálja ki. A felvonók gyártója és kivitelezője a KONE Felvonó Kft. volt.

RÁCSOK, KORLÁTOK

25 bujno-webA VIP és skybox területek korlátjai rozsdamentes acélból és edzett üvegből, a lelátók és közösségi terek korlátjai porszórt vagy tűzi horganyzott felületű acélból, vandálbiztos kivitelben, megerősített szerkezeti részekkel és rögzítési módokkal készültek. A nézőtéri korlátok összes hossza 980 méter. Az acélkerítések gyártója a JAKOSA Kft. és a Bihari Fémszer Kft., a rozsdamentes szerkezeteket Horváth György, az üvegkorlátokat az Orosháza Glas Kft. szállította.

Valamennyi résztvevő összehangolt munkájának köszönhetően elkészült a nagy mű, amely reményeink szerint méltó büszkesége lesz nem csak az országnak és a városnak, hanem a jól elvégzett munka örömével hosszú időre szóló referenciát nyújt a kivitelező konzorciumnak, illetve az építkezésben szerepet vállaló cégeknek, szakembereknek is.

Hegymegi István
általános vezérigazgató-helyettes
műszaki igazgató


A szerkezet harmóniája

Az építész elsődleges feladata a harmonikus emberi léthez szükséges környezet megteremtése. Egy jó épület egyensúlyban van önmagával, arányos, egyszerű, tiszta szervezésű, egy következetes, precíz mérnöki pontosságú mestermű, mégis egyedi, újszerű, megismételhetetlen. Illeszkedik környezetébe, stílusát tekintve időtlen, nem öncélú önkifejezés eredménye. A jó közösségi terek nyitottak, dinamikusak, építik a meglévő emberi kapcsolatokat, párbeszédet kezdeményeznek az emberek között. Az építész felelőssége, hogy lehetőséget teremtsen, pozitív helyeket, tereket alkosson, melyek emberközpontúak, méretük az emberi léptékhez igazodik. Egy stadion esetében a focicsapat már eleve közösségépítő erővel bír. Hihetetlen energiákat képes megmozgatni, melyben a közösség erősödik, felismeri értékeit és képes az épülésre.

12 olah-web

A NAGYERDEI STADION FILOZÓFIÁJA

A történet a debreceni nagyerdő esetében elsősorban a természet rendkívül erős jelenlétével kezdődött. A természet szerepe ezért számomra minden munkánkban kulcsfontosságú, szépsége, a benne rejlő erő mentális és fizikai jólétünk alapjaként jelenik meg. Talán ellentmondásnak tűnik, hogy egy nyüzsgő, élettel teli stadion, ami egy hatalmas műszaki létesítmény, kapcsolatot teremtsen a természettel. Gondolkodásomat mégis ennek a kérdésnek a megoldása, feszegetése motiválta.

A futballpálya a levegőben vezetett útvonal központi látványeleme. A sétány az érkezési szinten kiszélesedik és lelátóként „csorog le" a pálya szintjére. A tető független, világító lampion hatását keltve lebeg a lelátókaréj felett. A fák közt tekergő, örvénylő útvonal energiái a lelátó tölcsérében összpontosulnak, kavarognak felfelé és mintegy légballonként feszítik a tető dagadó formáját. Az épület oldalán megjelenő áramvonalak, mintha erős feszítőkötelek lennének, melyek az éppen felszállni készülő légballont horgonyoznák a talajhoz. A sétány tehát egy kalandos történetet mesél el, melynek részese lehet bárki, aki figyelmes szemlélő.

02 bujno-web

Az épület északi oldalán a külső rendezvénytérhez egy belső rendezvénytér is kapcsolódik, melyek akár összenyitva is működhetnek. Ugyanitt, a parkban sportolók számára öltözőket és mosdókat alakítottunk ki. Az épület keleti és déli oldalán oktatásra, fejlesztésre, sportolásra kijelölt bérelhető területek találhatók. A délnyugati, nyugati oldalon éttermek, bárok és hozzájuk kapcsolódva kiülő teraszok várják a látogatókat.

A stadionnak ez a szintje, a parkot kiszolgáló funkciókkal, szolgáltatásokkal kapcsolja be az épületet a park, a város vérkeringésébe, és ezáltal válik a Nagyerdei Stadion 21. századi, negyedik generációs stadionná. Az épület egy multifunkcionális központ, mely egyszerre szolgál ideális helyszínként sport- és kulturális események, konferenciák, gasztronómiai élmények és más, az egész családnak kikapcsolódást nyújtó programok számára.

A stadion tömege szerényen megbújik a fák közt, nem hivalkodik, környezete természetes részévé kíván válni. Az épített környezet beleolvad a tájba, a hely lehetőséget biztosít ember és természet békés együttélésére. A levegőben vezetett sétány, mint építészeti elem határolja, és definiálja a park belső, aktívan használt területeit, mintegy átmeneti zónát képezve az érintetlen természet és a mesterséges, épített világ között.

A TÖRTÉNET TÉRBELI KIBONTAKOZÁSA

10 bujno-webA Nagyerdei Stadion lelátója egész Európában egyedi mind szerkesztését, mind részletmegoldásait tekintve. A tervezett kapacitást 20 020 fő befogadóképességben határozta meg az építtető. Figyelembe véve a szükséges biztonsági, láthatósági és egyéb komfortszintre vonatkozó előírásokat, valamint a gazdaságos kialakítást, a lelátó egyszerű, egykaréjos szerkesztésű. Az egykori Nagyerdei Stadion hossztengelyének iránya csaknem teljesen észak–déli, mely tájolását tekintve kiváló alapul szolgált a tervezéshez. Elméletileg egy futballstadion belső formája akkor ideális, ha egy szabályosan ívelt tálhoz hasonlít, tehát minden metszete közelíti a parabolát. Ez a Nagyerdei Stadion esetében alapvető cél volt. Ennek megfelelően a lelátó sarkok ívben fordulnak át és az üzleti páholyok is finoman követik a puhán görbült kehelyformát.

A lelátó mellett a következő meghatározó elem a pálya. A rendszeres fűcsere igen költséges eljárás. Ez, figyelembe véve természetesen az adott éghajlatot, a klímára jellemző időjárási tényezőket, gondos tervezéssel elkerülhető. Az állandó minőséget nyújtó gyep számára megfelelő mennyiségű víz, természetes napfény és a száradáshoz levegő cirkuláció szükséges. A Nagyerdei Stadion esetében az optimális dőléssel kialakított lelátók és az áttetsző tetőfedés elegendő fényt biztosít. A természetes légmozgás a pálya sarkain elhelyezett nagyméretű kapukon keresztül történik. Ezen kívül beépített öntözőrendszer, vízelvezető drénréteg, valamint pályafűtés segítik a karbantartást. A játékosok biztonságát szigorú előírások szabályozzák a pályán is. Szokványos megoldás, hogy a pálya és a lelátó közé fém vagy üveg térelválasztást, esetleg árkot emelnek. A Nagyerdei Stadionnál a lelátó kelyhe 50 centiméterrel a pálya szintje fölött lebeg, szinte a levegőben úszik. Ezzel az egyedi és látványos megoldással elkerülhető a zavaró biztonsági fal vagy árok kialakításának szükségessége.

A Nagyerdei Stadion lelátója nem csupán a szokványos funkcionális igényeket kielégítő nézőtér. Szerkesztése átgondolt, precíz mérnöki munka eredménye, mely által a belső tér tökéletesen görbült kehelyformát kap. Így a Stadion szívébe belépő szurkoló még teljesebb élményben részesül. Színházi nézőtérhez méltó, gondos szerkesztésű, egyedi lelátója miatt a Nagyerdei Stadiont már az építés alatt „a futball operaházának" nevezték.

SZERKEZETI SZEMELVÉNYEK

Album265-web

A szerkezet leglátványosabb attrakciója a tető. Az építészeti koncepció szerint a tető megjelenése légies, lámpáshoz hasonlatos, a fák lombkoronájának magasságában lebegő test hatását kelti. A Nagyerdei Stadion lelátója teljesen fedett, körbezáródó. A lampion geometriája madártávlatból egy félbevágott tóruszhoz hasonlítható. A tető szerkezete konzolos acél térrács, mely a vasbeton felépítményen támaszkodik. Ez a szerkezet a nagy fesztávok ellenére, az építészeti koncepciónak megfelelően filigrán, légies megjelenésű, küllőként feszíti a membránt. Nem is gondolnánk, hogy a nyugati lelátó feletti tető 38 m hosszú főtartóinak több mint háromnegyed része alátámasztás nélkül nyúlik a széksorok fölé.
A tető és a homlokzat íve és szerkezete egy egységet alkot. Így teljesedik ki a lámpás formája. A többszörösen görbült acél főtartók a tető peremén átfordulnak és ferdén futnak tovább a homlokzaton. Ez adja a homlokzat dinamikáját, lendületes plasztikáját, mely a keleti oldalon irányt vált. Az egyedi acél tetőszerkezet és az erre feszített membrán héj egyaránt pontos, precíz tervezést és kivitelezést tett szükségessé.

A bonyolult vázszerkezet mind a tetőn, mind a homlokzaton 3D tervezőprogram segítségével készült. A főtartókon kifeszített ponyva peremeit itt acél kábelek feszítik meg, melyek között, mandulaszerű nyílásokon izgalmas kitekintés tárul az épületbelsőből a Nagyerdő fáira. Azt, hogy a tetőt lampionként érzékeljük természetesen a homlokzatvilágítás teszi teljessé. A ballonforma éjszaka, rendezvények alkalmával különféle színárnyalatban pompázik majd.

Feladatom egy jól működő, modern stadion megtervezése volt, de célom, hogy felfedjem azt az erőt, azt a szépséget, mely a természetben, a Nagyerdőben rejlik, hogy a levegőben vezetett passzázson sétálók át tudják majd érezni azt a melegséget, örömöt, amit én, első látogatásom alkalmával átéltem. Hiszem, hogy ez a gondolat időtálló, divattól független. Remélem, hogy a szokatlan nézőpontok és az izgalmas térszervezésnek köszönhetően az ide látogatók egyedi, meghatározó élményt kapnak. Az energiával teli légkör új gondolatokat ébreszt, ugyanakkor a természet aktív jelenléte harmóniát hoz. Az épület nem hivalkodó, pazarló vagy magamutogató, hanem szerényen és egyszerűen, a természet és a városi szövet szerves részeként alkotóját, az embert szolgálja.

Bordás Péter
Építész


Világújdonság

Rendkívüli felelősséget rótt az alkotó mérnökökre, hogy a rendelkezésre álló igen rövid idő alatt is, a megfogalmazott feltételeknek és céloknak megfelelő, a természet egészének egyensúlyába illeszkedő stadiont, korszerű mérnöki alkotást kellett tervezni. A tervezésben részt vevő alkotók személyesen is átérezhették, hogy mit jelent a mérnöki hivatás: a természet iránti felelősségteli alázatot, magas szintű matematikai- és természettudományos ismeretekkel átszőtt művészi alkotó tevékenységet, csapatmunkát.

Stadion888-web

TARTÓSZERKEZETI KIALAKÍTÁS

A Nagyerdei Stadion épületegyüttese alapvetően két, egymással szorosan összefüggő, de – egymástól független – szerkezettel kialakított önálló építményből áll. Ezek egyike maga a stadion épülete, míg a másik az őt körülölelő hídrendszer, illetve levegőben vezetett járda, mely a nézők tömegét – a park szintjétől és természeti kincseitől távol tartva – bevezeti a stadionba.

07 bujno-webAz emelt szintű gyalogos járda hét különálló dilatációs egységet alkotva, független teherhordó szerkezettel készült. Szerkezeti rendszerét tekintve általában sorolásban elhelyezett, két csuklós merevsarkú keretekkel gyámolított vasbeton lemez, mely a park szintjéről rámpákkal indulva éri el az érkezési szinti „kerengő" közel vízszintes síkú felületét. A pályalemeze monolit vasbeton többtámaszú lemezszerkezet, 36 centiméteres szerkezeti vastagsággal. A vasbeton lemez a belső mezőben több helyen is áttört, ahol a járófelületet acél taposórács biztosítja. Ezeken a helyeken a taposórács gyámolítására, a szélső lemezmezőkbe – monolitikus merev kapcsolattal – befutó vasbeton gerendák készültek. A keretlábak – a terepviszonyokat és a kiemelt járda, illetve rámpák magasságát követve – eltérő hosszúságú, függőleges, illetve enyhén döntött, „ferde" tengelyekkel kialakított vastag falú acélcsövek.

Stadion305-webAz épület szerkezeti rendszerét általában 7,45 méterenként elhelyezett előregyártott vasbeton, csuklós „rúdláncú" – pillér/gerenda vázas – keretekkel gyámolított vasbeton lemezek alkotják. A keretekre a lelátónál lépcsőzetes felső kialakítású, egymásra ülő, előregyártott vasbeton elemek ülnek, míg a szintek közötti födémeket a keretgerendákra fektetett kéregpanelekre öntött monolit vasbeton felbetonnal együttdolgozó hosszirányú vasbetonlemezek alkotják.

Az építési terület feltöltése alatti – terepsík közeli – homokos teherhordó talaj és a mélyen fekvő talajvízszint kedvező alapozási viszonyai lehetővé tették – a jóval gazdaságosabb – hagyományos síkalapozás alkalmazását is (lásd: Magyar Építéstechnika 2013/7–8.). Az alapozási mód helyességét a mérési eredmények is bizonyítják, mivel a legnagyobb mért süllyedés is alig haladja meg a geodéziai mérési pontatlansági értéket.

Stadion145-webA pillérek előre gyártott kivitelben, lehetőség szerint teljes felmenő hosszukban egyben készültek, így a pillérek szerelési és beállítási, szintezési ideje is minimálisra csökkent. A homlokzati pillérek előfeszítését a tetőszerkezet „rejtett" lehorgonyzása tette szükségessé. A stadion egy-egy dilatációs egységének merevítését az alapozási szerkezetekig lefutó harántirányú lelátó gerendák, a beépített monolit vasbeton lépcsőházi és felvonó magok, valamint a szükség szerint elhelyezett monolit vasbeton merevítő falak és a részlegesen befogott pillérek együttesen biztosítják.

A lehetőségekhez mérten törekedtünk a gazdaságos, esztétikus és harmonikus konstrukciós kialakításra is. Így az épület szerkezeti különlegességeinek egy részét a vasbetonszerkezetek és csomópontok igényes kialakításai adják.

A vasbeton szerkezeti elemek takart csomóponti kialakításai lehetővé tették, hogy a különböző szerkezeti elemek – monolitikus hatást keltve – egymásba „simuljanak".

Nagyobb problémát jelentettek az íves elemek, mivel a magassági helyzetnek megfelelően növekednek az ívek sugarai, így az egymás feletti eltérő elemek mindegyikéhez más sablon tartozik. További nehézséget a homlokzati 20 métert is meghaladó magasságú előregyártott, feszített vasbeton körpillérek okozták, melyek teljes felmenő hosszukban egyben készültek. A pillérek előfeszítését a tetőszerkezet „rejtett" lehorgonyzása tette szükségessé. Meg kellett oldani a négyszintes körpillérek gyártását, szintenként három irányból csatlakozó gerenda kapcsolatával, lehetőleg rejtett konzolokkal.

Az acélszerkezeti elemek gyártása, szerelése is komoly feladatnak tűnt a különös térbeli formák miatt, valamint, hogy a „megbillentett" tető síkból adódó átmeneti, rövidebbik oldali szakaszok minden tervezett eleme eltérő volt, változó beépítési szöggel és rúdhosszal. A kivitelezési problémákat csak fokozta a homlokzati, több mint 50 méter hosszúságú, diagonálisan elhelyezett térgörbék elvárt méretpontosságú gyártása és helyszíni szerelése.

Stadion420-web

A kivitelezési feladat nehézségét bizonyítják Polgár László, az ASA Építőipari Kft. műszaki tanácsadójának szavai: „Rendkívüli feladat elé néz, aki vállalja a megépítését. A feladat nehézségét mi sem bizonyítja jobban, hogy a kivitelezők fogadásokat kötöttek: biztosan nem fog megvalósulni ez a terv, különösen nem az íves lelátók. Némi alapja volt is a fogadásoknak: az utóbbi 10 évben a nagyvilágban épült stadionok – bőven épültek stadionok Földünk minden részén – talán 90 százalékban is egyenes lelátóelemekkel épültek, az íves szakaszokat is egyenes elemekkel, azaz poligon vonalvezetéssel követve. A tenderdokumentáció már az ajánlati szakaszban nagy fejfájást okozott a pályázóknak... Magam lelkesen kiálltam amellett, hogy igenis megvalósítható az elképzelés a megadott költségkereten belül."

Mint arról korábbi számainkban (lásd: Magyar Építéstechnika 2013/4–5.; Magyar Építéstechnika 2013/9–10.) beszámoltunk, a stadion előre gyártott pilléreinek a különlegessége a nagyszámú rejtett konzol. Itt a gyártó által szabadalmaztatott megoldás – az előre gyártott konzoltestek alkalmazása, a Polgár–Oláh–Gémes–Köteles szabadalmazásra bejelentett megoldása – tette lehetővé a különböző pillérek viszonylagosan gyors gyártását. A konzolok előzetes előre gyártásának nagyon sok előnye van. Lehetőség van nagyszilárdságú szálbeton alkalmazására, így a konzol mérete jelentősen csökkenthető volt, helyet teremtve a gerendák feszítéséhez. A szálbeton alkalmazása lehetővé tette a konstrukciós kengyelezés (hasító erők felvétele) elhagyását.

Stadion151-webA homlokzati pillérek kialakítása újabb kihívást jelentett a gyártó számára, mivel a stadion egyik különlegessége az acéltető homlokzati pilléreken keresztül történő lehorgonyzása. Utóbbi funkció miatt a pilléreket feszíteni kellett, előre vagy utólag. Meg kellett oldani a négyszintes körpillérek gyártását, szintenként 3-3 db gerenda csatlakozásával, lehetőleg rejtett konzolokkal. Szerkezetileg ez jelentette a stadionépítésben az egyik legnagyobb különlegességet, tekintettel még az íves vonalvezetésre is. Több alternatíva és fokozatos fejlesztés után elkészült a konzolos csomóponti elem, majd a hosszú körpillérek fekve gyártásának lehetőségét is meg kellett oldani. Ezt több probléma is nehezítette. Így a sablontechnika, mivel a félkörű alsó fix sablonra mozgatható felső részt kellett helyezni, de 12 centiméter hosszú nyílással a betonozáshoz. További gond volt a spirálkengyelezésen belül a feszítő pászmák elhelyezése, azaz a feszített körpillérek kialakítása, bonyolult konzol csatlakozásokkal a rejtett konzolos gerenda csatlakozáshoz. Az előre gyártott három irányban kinyúló konzoltestek a belső környílással, a korábbi szabadalmazott megoldás különleges kiterjesztésével megadta a lehetőséget a feszített pillérek gyártására. Az így elkészült homlokzati pillérek az acél tetőszerkezet lehorgonyzását is biztosítják. Ezen pillérek megvalósítása méltán váltotta ki az egész betonelemgyártó szakma csodálatát, hiszen ez a megvalósítás világújdonságnak számít.

A TETŐSZERKEZET KIALAKÍTÁSA

Az erdei környezetbe illő harmóniára való törekvés a tetőszerkezet tervezése során is kiemelt szerepet kapott. Az öveket összekötő rácsrudak geometriai kialakítását az épület tartószerkezeti rendszerének globális harmóniájába simuló, az erdei környezetbe illő, biomorf jellegű hálózattal terveztük. Nehézséget okozott azonban az öveket összekötő rácsozat igénybevételekhez igazodó harmonikus kiosztásának megtalálása.

Ehhez a megfelelő harmóniát a zeneirodalomból kölcsönöztük, olyan zenei részletet keresve, melynek spektrumgörbe kontúrjai fedik egy szerkezeti egység globális igénybevételi ábráit. A felhasznált zenei részlet számtalan könnyű és komoly zenei darab részletes elemzését követően került kiválasztásra, mely Umberto Giordano: Andrea Chénier operájának emblematikus áriája, a „La mamma morta". E zenei betét matematikai analízisével meghatározott hullámformák (lineáris és logaritmikus hangerősség diagram) és spektrumgörbék (hangmagasság) elemzését követően speciális transzformációval – a spektrumgörbék határozott integráljaival – határoztuk meg a rácsrúdkiosztási algoritmust. A rúdszám függvényében alakítottuk ki a sávszélességeket, a hangmagasságfüggő ferdeségeket, a sávok hangerősség-tömegközéppontok helyeit. A lehetőségekhez mérten az így előállított algoritmushoz igazodnak a rúdkiosztások és a rudak szelvényméretei is, melyeket a hosszas iterációt követően nyert szelvényalakok közül, az acélszükségletek figyelembevételével optimalizáltunk.

A tetőszerkezet tangenciális vagy vegyes ortogonálisan anizotrop (a merőleges irányok szerint eltérő kialakítású és merevségű) teherhordó szerkezetű rendszer. Így a stadion összefüggő tetőszerkezetének tartószerkezete a lelátó felső sora mögött elhelyezett belső pillérsorral gyámolított, a külső pillérsor vonalában lehorgonyzott, ortogonálisan anizotrop acél térrács. A radiálisan elhelyezett felső- és alsó öveket – a háromövű tartókkal analóg – ferde síkú aszimmetrikus – biomorf jellegű – rácsozat fogja össze.

Album261-web

A tetőszerkezeti tartókat varrat nélküli acél csőszelvények alkotják, a szükséges és elégséges merevségeknek megfelelő falvastagságokkal. A térrács szerkezete összehegesztett, üzemben előre gyártott egységekből áll, melyeket helyszíni hegesztéssel és csavaros kötésekkel lehetett sorolásban elhelyezni. A térrács azonos kialakítású egységei íves és egyenes felső övvel váltják egymást. A tetőszerkezet pillérek fölé eső felső övei a pillér fölötti csúcsmagassággal vannak kiemelve, míg a közbenső egyenes felső öveket mindkét szomszédos oszlophoz kikönyököltük. Az önálló membránelemeket a közbenső íves tartón átvezetve, az egyenes övekhez rögzítettek, így biztosított a membránban a szükséges feszítő erő. A külső homlokzatok elé lefutó homlokzati membránokat a tetőszerkezet felső övéhez csapos kapcsolattal csatlakozó, átlósan lefutó acélcső ívek tartják és feszítik. Ennek megfelelően az övek méretezése a kifeszített fólia membránerők okozta reakcióerőkre is – mind a szerelési, mind pedig a végleges állapotnak megfelelő peremtartókra eső erőkre egyaránt – megtörtént.

Dezső Zsigmond
statikus tervező

 

 

Keresés

banner kne 180 240

mehi-banner-media 120x240