Idén nyáron, Magyarországon először kerül megrendezésre az amerikai eredetű Solar Decathlon, ahol tíz nemzetközi egyetem, köztük a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem csapata, méri össze tudását és építik fel szoláris energiával működő házaikat. A verseny 3 milliárd Ft állami támogatásban részesült.
A több éves múltra visszatekintő Solar Decathlon nemzetközi innovációs és fenntarthatósági versenyt korábban Madridban, Versaillesban rendezték meg, 2019-ben pedig a jövő otthonai Szentendrén fognak megépülni az egyetemista csapatok tervei alapján. A verseny célja felhívni a szakmai érdeklődők és a lakosság figyelmét a fenntartható zöldtechnológiák használatára és a környezettudatos, megújuló energiákat hasznosítani képes otthonok egyre fontosabb szerepére.
Keresett, jól fizető szakmának tartják a középiskolások a mérnöki hivatást, és minden negyedik megkérdezett közülük el is tudja képzelni magát ezen a területen. Viszont hiába vonzó számukra ez a pálya, mégsem tudnak munkaköröket, feladatokat társítani hozzá – derül ki az Együtt Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) által készített, a STEM Pályaorientáció 2018 konferencián bemutatott új, országos felméréséből, amely 42 magyar középiskola, 1204 tanulójának megkérdezésén alapul.
Noha a válaszadó 9 - 12. évfolyamos diákok 80 százaléka szerint sokat kell tanulni ahhoz, hogy valakiből informatikus vagy mérnök váljék, közülük a legnagyobb arányban (22 százalék) az informatikai képzést jelölnék meg elsődleges továbbtanulási irányként, míg másodikként (18 százalék) valamely mérnöki szakot. Ezeket a gazdasági (12 százalék), az orvosi és gyógyszerészeti (11 százalék), a bölcsész (8 százalék) és a jogi (6 százalék) területek követik náluk.
Szombaton érkezett haza a 15 fős magyar küldöttség Rigából, ahol 11 ország 30 csapata vett részt a szakmai világbajnokságon. Magyarország ezúttal nem gyarapította érmeinek számát, de fiatal mestereink kitűnően versenyeztek, és máris a következő, 2020-ban esedékes pekingi fordulóra készülve összegezték tapasztalataikat.
Ebben az évben több mint 10 szakmában összesen közel száz versenyzővel, két jelentős nemzetközi versenyen vettek részt magyar csapatok. Októberben Budapesten zajlott az Euroskills, most pedig Lettország fővárosában került sor a Fiatal Tetőfedők Világbajnokságára. A megmérettetésekre számos, ma itthon hiányszakmának számító mesterség képviselői nevezhettek, s a jó eredményekkel sikeresen népszerűsíthették szakterületüket.
A beruházások hazánkban eddig nem tapasztalt méretű bővülése párosul a minőségi, gazdaságossági igények emelkedésével. Az új kihívások teljesítéséhez jelentős többlet tudásra van szükség. A cégek piaci versenyképességének elengedhetetlen feltétele, hogy e kimagasló tudással rendelkező beruházáslebonyolítókat foglalkoztassanak.
Ezt az igényt felismerve a Magyar Mérnöki Kamara – a vele együttműködő Magyar Építész Kamarával, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségével, a Magyar Projektmenedzsment Szövetséggel, és a Magyar Tanácsadó Mérnökök és Építészek Szövetségével közösen – Mesteriskola elindítása mellett döntött.
Kétévente, most 27. alkalommal rendezik a Fiatal Tetőfedők Világbajnokságát november 13-16. között Lettország fővárosában. A héten a magyar csapatok felkészülése is a finisébe ért. Ezúttal - a bajnokság történetében először – az ÉMSZ (Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége) összefogásában Magyarország három -tetőfedő, építmény-szigetelő és bádogos –versenyszámban is képviselteti magát.
A világbajnokságon 1998-2001-ig csak magastetős szekcióban volt verseny. A dublini rendezvény (2002) óta vízszigetelés (lapostető), és 2008 (Prága) óta bádogos szekcióban is versenghetnek a résztvevők. "Idén a homlokzat-burkolás önálló szekcióként bekerült a versenykiírásba de itt egyelőre nem indítunk versenyzőt" – mondta el Sándor Mátyás, az ÉMSZ elnöke.
További cikkeink...
- EJMSZ: Sürgősen foglalkozni kell az oktatás minőségének javításával
- Három arany, három ezüst és három bronz érmet nyertek a magyar versenyzők az EuroSkills versenyen
- Jövőt építeni
- Hungexpo: 100 ezer látogatót várnak a szakmák Európa-bajnokságára
- EuroSkills 2018 - Budapest
- A fiatalok szívesen lesznek mérnökök
- Az ABB értékes műszerekkel támogatja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakmai oktatási tevékenységét
- Több példakép értékű szakember kellene
- "A fiatal szakmunkások segítése egyet jelent a jövőnk támogatásával"
- Félidejéhez ért a SKILLCO projekt