Minikonferencián mutatkozik be a KIFOLYÓ, vagyis a Szent Gellért Gyógyfürdő Dunába ömlő csatornája mellett betonból kialakított közösségi grillező. Az idei BETON kurzuson résztvevő egyetemisták és oktatóik május 13-án, szombaton a budapesti KÉK Kortárs Építészeti Központban számolnak be a jelenleg is zajló fejlesztésekről. Az ingyenes rendezvény szakmai programjában izgalmas előadásokat és anyagbemutatókat is tartanak, de lesz betonkacsa öntés, Urbanity társasjáték és folyóparti grillezés is.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az S39 Hybrid Design Manufaktúra szervezésében 2011 óta felvehető a BETON kurzus nevű tantárgy. A BME-ről és a más felsőoktatási intézményekből érkező hallgatók hat éve minden szemeszterben a betonnal kísérleteznek, amely a közhiedelemmel ellentétben könnyen kezelhető, kreatívan formázható anyag, és szinte bármit lehet készíteni belőle. A BETON kurzus hallgatói 2015-ben a Szent Gellért Gyógyfürdő Dunába ömlő termálvizes csatornája mellett kis padokat öntöttek, amelyekről csodás kilátás nyílik és a folyóval kapcsolatos érdekességeket is lehet olvasni rajtuk. A 2016-os szemeszterben a BETON kurzuson résztvevő egyetemisták továbbfejlesztették a KIFOLYÓ projektet, és létrehozták Budapest egyik legvagányabb találkahelyét a Gellért tér alatt, ahol grillezésre, beszélgetésre alkalmas köztéri, közösségi teret alakítottak ki. A 2017-es BETON kurzus hallgatói most újabb ötletekkel gazdagítják a területet, hiszen a diákok jelenleg okos tárgyakat készítenek, és igyekeznek még hangulatosabbá tenni a belvárosi Duna-partot.
A KIFOLYÓ projekt egy minikonferencián mutatkozik be május 13-án, szombaton 11 órától késő délutánig a KÉK Kortárs Építészeti Központban (1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.). A diákok beszámolnak arról, hogy most min dolgoznak, vagyis milyen irányban fejlődik tovább a Gellért tér alatti közösségi grillező. Mivel a BETON kurzus alapvető kiindulópontja a tudásmegosztás, a szombati minikonferencia többi vendége előadásokat és anyagbemutatókat is tart, így szó lesz például az úgynevezett kenderbetonról vagy a betonszövetről, valamint a Duna-part új hasznosítási lehetőségeiről is.
A konferencia kísérőprogramjában az érdeklődők – és a velük érkező gyerekek - műanyag pohárból virágtartót vagy állatfigurákat önthetnek betonból, amelyekhez egyszerű formájú gumijátékokat használnak zsaluzatként. Akik szeretnének saját betonállatkát, vigyenek magukkal például fürdőszobai gumikacsát, és érkezzenek a munkához megfelelő öltözékben!
A rendezvény végén a résztvevők kipróbálhatják az Urbanity társasjátékot a KulturAktív Egyesület vezetésével, majd ha az időjárás engedi, a konferencia résztvevői és látogatói a napot közös szabadtéri grillezéssel zárják a KIFOLYÓnál.
A belépés a konferenciára és a kísérőprogramokra ingyenes.
Részletes program:
11:00 – 11:20 A BETON tudásmegosztó program valamint a Kifolyó projekt bemutatása - Baróthya Anna projektvezető
11:20 – 12:10 A BETON hallgatóinak prezentációi ez évi munkáikról
12:10 – 12:25 I'm from the block I'm the block dude (rövidfilm) - Tomáš Džadoň neo-conceptualis művész
12:25 – 12:45 Szünet
12:45 – 13:25 Új hasznosítási lehetőségek a Duna-parton - Fonyódi Mariann, BME Urbanisztika Tanszék
13:25 – 14:05 BETON + PLASZTIKA - Kiállítás a Kiscelli templomtérben - Branczik Márta művészettörténész, Kiscelli Múzeum Építészeti Gyűjtemény
14:05 – 14:45 A vizuális művészeti nevelés felelősségvállalása - Bodóczky István képzőművész
14:45 – 15:00 Szünet
15:00 – 15:30 A kenderbeton technológiájának bemutatása - Pfeffer Péter építészmérnök
15:30 – 16:00 A betonszövet technológiájának bemutatása - Bozi György üzletfejlesztési vezető
16:00 – 16:15 Szünet
16:15 - Urbanity társasjáték a KulturAktív Alapítvány vezetésével
A konferencia ideje alatt folyamatos a betonkacsa öntés. A rendezvény után pedig közös grillezést rendeznek a KIFOLYÓnál, ha a Duna vízállása és az időjárás is engedi.
A projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Visegrad Fund támogatásával jött létre. www.visegradfund.org Rediscovering the Material – experimental use of concretre in the V4 countries /// Egy anyag újrafelfedezése – a beton kísérleti felhasználésa a V4 országokban
További információ: http://s39.hu/, https://www.facebook.com/betonworkshop/
Forrás: S39 Hybrid Design Manufaktúra
____________________________________________________________________________
A képek forrása: Bognár Benedek és Simon Zsuzsanna