Május 11-én a BME-n hirdették ki a HORIZONT – Otthon a családnak ötletpályázat nyerteseit. A hallgatók fogékonyságát az új technológiák iránt jelzi a várakozáson felüli számú beérkezett pályázat, a színvonalas munkák.
A magyar kormány 2018-at a családok évének nyilvánította. Ezért Dienstmann Tamás a Horizont Global Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója, úgy döntött, hogy egy négygyermekes nagycsalád részére kiváló minőségű, energiatakarékos, kulcsrakész otthont ajánl fel. A pályázat tárgya a konkrét helyszínre, a XXIII. kerületi telekre, egy kiválasztott négygyermekes család számára lakóház, otthon tervezése jövőbe mutató építészeti megoldásokkal, a Horizont Global Kft. 20 éves, kiforrott technológiájának használatával.
A pályamunkákkal szemben elvárás volt, hogy feleljenek meg a korszerű lakóházakkal szemben támasztott építészeti követelményeken túl az épületszerkezet, épületgépészet, energetika, villamosellátás fenntartható kritériumainak is.
Kapcsolódó cikk(ek): HORIZONT – Otthon a családnak ötletpályázat |
Egy kivételével minden egyetemről érkeztek pályázatok, és még külföldről is volt érdeklődés, így az április 29-i határidőig a várakozásokat meghaladó számú, 28 db pályázat futott be.
A Bíráló bizottság tagjai voltak:
- Ferencz István Ybl- és Kossuth-díjas építész, tervezőművész, a Nemzet Művésze, az MMA rendes tagja, a zsűri elnöke
- Túri Attila Ybl – díjas építész, Magyar Építész Kamara, alelnök, MMA rendes tagja, az Építőművészeti Tagozat vezetője
- Prof. Dr. Markó Balázs egyetemi tanár, SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar dékánja
- Dr. habil Medvegy Gabriella DLA egyetemi docens, PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja
- Dr. habil Alföldi György DLA egyetemi docens, tanszékvezető-helyettes Urbanisztika Tanszék BME
- Vesztergom Ádám, Junior Príma díjas építész
- Janurik Csaba, a Horizont Global Kft. főmérnöke
A májsu 11-i ünnepélyes díjatadóra minden pályázó meghívást kapott. Dienstmann Tamás, a Horizont Global Kft. ügyvezetője megköszönte a pályázóknak a színvonalas munkát, és reményét fejezte ki, hogy a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi kara után a BME és a Pécsi Tudományegyetem is felveszi az oktatásba a Horizont technológiát.
A zsűrinek nehéz dolga volt, mert nagyon színvonalas pályázatok közül kellet kiválasztani a győztest. A bírálati szempontok segítettek a döntésben, ahogy azt Markó Balázs és Alföldi György zsűritagok elmondták. A döntés során azt vették figyelembe, hogy a pályázatok mennyire tudták a HorizontTM rendszerből adódó sajátosságokat alkalmazni, hogyan tudták a beruházói szándékot megjeleníteni a tervben.
A szempontok alapján három pályázat emelkedett ki, és a zsűri javaslata alapján ezeket nem rangsorolták, hanem egyenlő díjazásban részesültek.
- Gyüre Lilla, Pécsi Tudományegyetem
- Szabó Diána, Pécsi Tudományegyetem
- Bosnyák Dániel, Pécsi Tudományegyetem
A többi pályázó is nyert, a kiírásnak megfelelően minden további, a zsűri által érvényesnek ítélt pályázat 30.000 Ft-os díjazásban részesült.
Markó Balázs tolmácsolta Ferencz Istvánnak, a zsűri elnökének szavait, aki megköszönte a hallgatók aktivitását, és kiemelte, hogy a pályázattal nem csak a hallgatóság nyert, hanem az iskolák is, mert kaptak egy képet arról, hogy mi foglalkoztatja ma diákjaikat, milyen az építészeti minőség, valamint a cég is nyert, mert ezek a tervek részei lehetnek a HorizontTM mintaterv gyűjteményének.
A díjátadó helyszínén minden beérkezett pályázatot megtekinthettek az érdeklődők.
Gratulálunk a díjazottaknak!
KI