A Szlovén Építőipari és Építőanyag Kamara (CCIS CCBMIS) által koordinált és az Erasmus+ Partnerség Program keretében megvalósuló SKILLCO projekt az építőiparban meglévő képzettségi hiányosságok megszüntetését tűzte ki céljául.
A projektben a szlovén, az észak-rajna-vesztfáliai és a magyar építőipari szövetség, valamint a celjei, a kerpeni és a budapesti építőipari szakiskolák mellett az Európai Építőipari Szövetség (FIEC) munkatársai vesznek részt.
CÉLZOTT TERÜLETEK
A projekt célja az építőiparban előforduló szakképzettségi hiányosságok feltérképezése, és ez alapján az ezekre vonatkozó oktatási anyagok összeállítása. Az építési vállalkozások körében végzett felmérés alapján az alábbi négy területet választották ki:
- Szövegértés: az építési üzemterv és az építési munkák sorrendjének megértése, valamint a projekt dokumentációjának olvasása/megértése, időtervek készítése az ICT (Információ és Kommunikáció Technológia) segítségével, valamint az ICT technológia alkalmazása az építési munkákhoz.
- Számolás: költségszámítás, költségelőirányzatok készítése a kivitelezés során munkacsoportok számára vagy kis objektumokhoz.
- Munkahelyi biztonság és egészségvédelem: a csont-izomrendszeri rendellenességek megelőzésére szolgáló intézkedések és az ergonómia alapjai.
- Környezettudatosság („zöld ismeretek"): ipari/építőipari hulladék anyagok újbóli felhasználása, újrahasznosítás a potenciálisan káros anyagok biztonságos felhasználásával.
Tananyagmodulok
A kiválasztott négy képzettségi hiányosság oktatására a Szlovén Szakképzési Intézet által kidolgozott módszertani irányelvek alapján két tananyagmodult dolgoztak ki: az „A" modult a szakiskolákban tanuló fiatalok számára, a „B" modult pedig az építőiparban dolgozó szakmunkások számára.
A projektpartnerek 2018. október 17–18-án az észak-rajna-vesztfáliai Kerpen Építőipari Oktatási Központjában (ABZ Kerpen) megtartott ötödik találkozón áttekintették az elkészült tananyagmodulokat, és egyeztették a 2019-ben megtartandó próbatanfolyamok lebonyolításának és értékelésének menetét. A megbeszéléseket követően a résztvevők meglátogatták az oktatási központot.
A partnerek által kidolgozott tananyagok alapján 2019 első félévében mindhárom partnerországban szakiskolai tanulók, illetve vállalati dolgozók számára egy-egy próbatanfolyam kerül megrendezésre, ezt követően a tananyagokat a résztvevők, valamint a munkavállalókat delegáló vállalkozók értékelésének figyelembevételével véglegesítik.
APPLIKÁCIÓK
A tanfolyam iránt érdeklődő tanulók és építőipari szakmunkások megfelelő tájékoztatására minden témakörhöz rövid videofilm is készült, amelyek a SkillgApp nevű applikációban lesznek elérhetőek.
A projekt során eddig elkészült eredményekről további információ a www.skillco.eu honlapon olvasható.
Pete Zoltán
ügyvezető igazgató helyettes
ÉVOSZ