Sopronban és vonzáskörzetében nagyszabású fejlesztések kezdődhetnek, ha megvalósul az a kormányzati elképzelés, amely több százmilliárd forintot különít el útépítésre, belvárosi épületek felújítására, ipari park kialakítására és a Fertő-tó turisztikai vonzerejének növelésére is. A fejlesztési tervek minden bizonnyal jótékonyan hatnak majd a város ingatlanpiacára is, ahol a legnagyobb gond, hogy nincs elegendő lakás.
Megelőzve Debrecent, Győrt és Kecskemétet is, Sopron ma a legdrágább megyei jogú város, ami a lakásárakat illeti. A városban idén az első 10 hónapban az átlagos négyzetméterár elérte a 333 ezer forintot is. A soproni járás persze jóval olcsóbb, magát a várost nem számítva, 240 ezer forintos négyzetméterárakon árulnak lakást, házat. A soproni nagy lakásár-emelkedés már korábban lezajlott, azonban így is szűk egy esztendő alatt 7,8 százalékkal, a környező települések pedig 17(!) százalékkal drágultak. Mindezt stabil forgalom mellett, hiszen a városban évente mintegy 1000-1200 lakóingatlan cserél tulajdonost.
A város lakosainak a száma hivatalosan 62 ezer – valójában azonban legalább 40-50 ezer fővel többen élnek itt, kihasználva kedvező fekvését. Az elmúlt években ausztriai munkalehetőségek miatt– az ország minden részéből, főként Kelet-Magyarországról – sokan költöztek ide ideiglenesen vagy akár véglegesen. Innen ingáznak át a határ túloldalára dolgozni, hiszen autópályán akár Bécs is 40-50 perc alatt elérhető.
A letelepedők – akik még mindig érkeznek a nyugat-magyarországi városba – zömében albérletben élnek: egy egyszerű 2 szoba-hallos, 55 négyzetméteres panellakásért 100-120 ezer forint albérleti díjat fizetnek. Márpedig egy ilyen lakás vételára tavaly még 15 millió forint volt, idén már 18 millió alatt nem lehet kapni. „Sopronban szinte elfogytak a lakások" – jelenti ki Pfandler Károly, az OTP Ingatlanpont soproni irodájának vezetője, aki további áremelkedésre számít. A piac beszűkült, a használt lakások árai közelítik az új építésűekét. Új építésű társasházi lakásból kevés van, és az is elkel még a tervezőasztalról.
„Fejlesztőből és épülő projektből sajnos elég kevés van"– panaszolja Pfandler Károly, aki szerint mindent megvesznek: több a vevő, mint az eladó. A vásárlók 90 százaléka magyar, jelentős részük évek óta Ausztriában dolgozik, és mára félretett annyit, hogy lakást tud vásárolni – esetleg kihasználva a kedvező hitelfelvételi lehetőségeket is.
A bérleti díjak alakulása is indokolttá teszi a vásárlást, mert kis kezdőtőkével, a bérleti díjhoz hasonló törlesztés mellett már meg is lehet venni egy lakást. Pfandler Károly abban bízik, hogy a kormányzat regionális fejlesztési elképzelései végre felkeltik az ingatlanfejlesztők figyelmét is.Az ingatlanpiaci szakember szerint 50-100 új építésű társasházi lakást könnyedén el lehetne adni Sopronban.
Forrás: OTP Ingatlanpont