Idén nyáron, Magyarországon először kerül megrendezésre az amerikai eredetű Solar Decathlon, ahol tíz nemzetközi egyetem, köztük a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem csapata, méri össze tudását és építik fel szoláris energiával működő házaikat. A verseny 3 milliárd Ft állami támogatásban részesült.
A több éves múltra visszatekintő Solar Decathlon nemzetközi innovációs és fenntarthatósági versenyt korábban Madridban, Versaillesban rendezték meg, 2019-ben pedig a jövő otthonai Szentendrén fognak megépülni az egyetemista csapatok tervei alapján. A verseny célja felhívni a szakmai érdeklődők és a lakosság figyelmét a fenntartható zöldtechnológiák használatára és a környezettudatos, megújuló energiákat hasznosítani képes otthonok egyre fontosabb szerepére.
Az első Magyarországon rendezett verseny különleges, hiszen a teljesen új épületek helyett a már meglévők környezettudatos és energiahatékony felújítására koncentrál. Az idei megmérettetésen további érdekesség, hogy nem csak nagyvárosi épületállománnyal foglalkozik, hanem a külvárosi és vidéki települések lakhatási problémáinak megoldása is fontos célkitűzés.
2012 után a BME újra megméretteti magát a nívós nemzetközi versenyen. A BME műszaki és gazdaságtudományi hallgatói másfél éve készülnek az idén nyáron megrendezendő eseményre. Jelenleg öt kar hallgatói dolgoznak oktatóikkal és partnereikkel a kivitelezésen és egy, a megépülő házról szóló tanulmány elkészítésén.
A koeb, a BME versenycsapata a felújítás témájában elsősorban a mindannyiunk által ismert sátortetős kockaházzal, ismertebb nevén "Kádár-kocka", foglalkoznak és dolgoztak ki egy új megközelítésű építési rendszert.
A mindenki által jól ismert kockaházak ma is nagy számban találhatóak meg Magyarországon. Bár külseje kultikus és mára sok helyen felújított, hőszigetelt kockaházakat láthatunk,a csapat szerint két fő probléma állít akadályt a lakóházak energia-fogyasztást mérséklő és fenntartható felújításában. Az első, hogy a meglévő házak energetikai kialakítása nem megfelelő, a felújítás kevés formában jár komoly megtakarítással. A házfelújítás hatásosságát tovább csökkentheti az elsősorban vidéket érintő szakemberhiány, emiatt gyakran láthatunk kevésbé hatékony hozzáépítéseket.
A versenyre a koeb egy mindkét problémát orvosló megoldást dolgoztott ki, a koeb modulrendszert. A rendszer meglévő házakhoz csatlakoztatható, napenergiát hasznosítani képes, könnyűszerkezetes épületelemekből áll, amelyek önmagukban és egymással kombinálva csökkenthetik az otthonok energiafogyasztását, az előre kialakított moduláris rendszer pedig egy működő alternatívát nyújthat a szakemberhiányra.
Kapcsolódó cikk(ek): "Modern Skanzen" épül Szentendrén |
A verseny június 27-én veszi kezdetét, a csapatoknak 14 nap áll rendelkezésükre a házak megépítésére, amelyet egy két hetes mérési szakasz követ, ahol a házak lakhatásra alkalmasságát és energiahatékony működését vizsgálják. A versenyszakasz lezárultával egy két hónapos meghosszabbított kiállítás keretében bárki megtekintheti a "Szolárfalut", lehetőség van a házak bejárására és megismerkedhetnek a csapatokkal és támogatóikkal. A koeb bízik abban, hogy sok érdeklődő, a fenntarthatóság iránt elkötelezett vagy azzal ismerkedő látogató keresi fel Szentendrén a koeb házat.
További információ:
Facebook: https://www.facebook.com/koeb.bme/;
Instagram: https://www.instagram.com/koeb.bme/