A Construma kiállításon mutatta be a Panasonic fűtés-hűtés üzletága legújabb fejlesztéseit: az Aquarea J-generációs levegő-víz hőszivattyú családot és az új Etherea intelligens nanoe™ X légtisztító rendszerrel és beépített wifivel ellátott klímaberendezést.
A Panasonic világszerte vezető szerepet tölt be a különböző elektronikai technológiák és megoldások fejlesztésében. A különböző részlegek egymással együttműködve keresik az innovatív új értékeket, hogy a fogyasztók számára még élhetőbb életet teremtsenek. Az óriáscég 1958 óta tervez és gyárt fűtési és hűtési megoldásokat. 2018-ban ünnepelte 100. évfordulóját, ez idő alatt több mint 200 millió kompresszort gyártott és globálisan bővült.
Az épületeink fenntartási költségeinek a csökkentése érdekében egyre jobb hőszigetelésre törekszünk, összefüggő termikus burokra szeretnénk kialakítani. Viszont bizonyos szerkezeti elemeknél, problémás csomópontoknál kompromisszumot kell kötnünk. Ilyen csomópont a nyílászáró és a főfal csatlakozási pontja is, az úgynevezett káva hőszigetelése is.
A kávában két teljesen különböző funkciójú és fizikai tulajdonságú szerkezet találkozik. Egy átlagos épület homlokzati felületéhez képest a káva felülete viszonylag kicsinek tekinthető, de nem elhanyagolandó, 3-7%. A homlokzat hőszigetelési képességéhez képest a nyílászáró hőszigetelési képessége akár 10-szer rosszabb is lehet, viszont a nyílászárók felületi aránya a homlokzathoz képest csak 10%.
A fokozott épületenergetikai követelmény hatékonyabb hőszigetelést követel minden épületszerkezeten, így a lábazaton is. A hőhidak minimalizálása érdekében a lábazatot és a homlokzatot egyenlő mértékben kell szigetelni. Csak ez nem mindig egyszerű.
Egy régebbi, 30 NF téglából készült falazatra a rendelet szerinti hőátbocsátási tényező eléréséhez 8 cm vastag Austrotherm GRAFIT REFLEX® szükséges, a javasolt érték 14 cm. A lábazat anyaga viszont többnyire zsalukő vagy beton, a falazathoz képest lényegesen kedvezőtlenebb hőtechnikai tulajdonságokkal. A lábazati hőszigetelő anyagok pedig (XPS P és EXPERT FIX lemezek) magasabb hővezetési tényezőt mutatnak, mint a grafitadalékos polisztirolhab. Hőtechnikailag tehát a lábazaton mind a tartószerkezet, mind pedig a hőszigetelés gyengébb értékeket mutat, ezért ahhoz, hogy a lábazat és a fal egyenlő mértékben legyen szigetelve, vastagabb hőszigetelést kell alkalmaznunk.
Egyre nagyobb körültekintést igényel a megfelelő műszaki megoldások egymáshoz igazítása a folyamatosan szigorodó épületenergetikai előírások tükrében. Úgy is mondhatjuk, hogy az eddig szokás szerint tervezett szerkezetet érdemes lesz átgondolni, „újratervezni". Tekintsük át röviden a tető és tetőablakok együttműködésének kérdését!
Sok helyen olvashatunk arról, hogy az az épület energetikájának kialakítása feltétlenül komplex gondolkodást igényel a tervezés során. Ennek oka, hogy a teljes energiafogyasztásáért a betervezett, beépített szerkezetek közösen felelősek. Az épületszerkezeti elemek hatását szemléltető ábrán láthatjuk, hogy az egyes szerkezeteken az energia hány százaléka szökhet el. Láthatjuk, hogy az egyes műszaki megoldások helytelen megválasztása esetén a kiváló hőszigetelő képességű szerkezetek hatását sajnos jelentősen csökkenthetjük.
Az újfehértói általános iskola energetikai korszerűsítése során a nyílászárók cserélésén kívül a homlokzat is megújult, egyben hőszigetelést is kapott. A hőszigetelő rendszert a Knauf Insulation szállította. A szigetelés FKDN Thermal jelű kőzetgyapot lemezekből készült, 15 cm alkalmazott vastagságban.
Ezen szigetelő anyag napjainkban a kategória legjobbjának számít, közölt (deklarált) hővezetési tényezője = 0,034 W/mK. A rendszer többi elemét egy jó nevű magyar vakolat és festékgyártó, a Poli-Farbe Kft. szállítja.
További cikkeink...
- Telephelyfejlesztés Szekszárdon – 10 év után új csarnokból látja el a dél-magyarországi régiót az Austrotherm
- MEHI: Magyarországnak új energiahatékonysági programokra van szüksége
- Elkészültek Jászkarajenő község középületeinek energetikai felújításai
- Befejeződtek Zsámbok község több épületének energetikai korszerűsítései
- Családi ház utólagos homlokzati hőszigetelése SMARTwall S C2 termékkel
- Hőszigetelőanyag-választás könnyedén
- Fejlődés a megújuló energia technológiában: az új, kategóriájában a legjobb COP értékkel rendelkező 5-ös sorozatú ESTIA levegő-víz hőszivattyú
- A Skanska a Saule Technologies-zal közösen a világon elsőként telepít irodaépületekben használatos perovszkit napelemeket
- Világhírű épületek és kihívások
- Közintézmények energetikai felújítása