Konkrét szakmai partnerségekkel és a nemzetközi kapcsolatok kiépítésének területén elért eredményekkel zárja a 2013-as évet a TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV-2012-0018 számú, az „Ágazati együttműködés a hulladékgazdálkodás, szennyvízkezelés és megújuló energia képzési rendszerének fejlesztése érdekében" elnevezésű projekt.
2014-ben a felsőoktatási konzorcium által felkért neves szakmai szervezetek részvételével folytatódik a sokrétű ágazati együttműködés.
A zöld gazdaság fejlesztésének témájához kapcsolódó projekt 2013 tavaszán indult és 2015 tavaszáig tart. Ez idő alatt a Szent István Egyetem, a Nyugat-Magyarországi Egyetem, valamint a Nyíregyházi Főiskola által alkotott konzorcium az előzetesen kijelölt kulcsfontosságú ágazati témákban fog létrehozni Bologna-konform tananyagokat. A konzorcium által elnyert projekt teljes költségvetése 864.180.900- Ft, melyet teljes egészében az Európai Unió finanszíroz.
A pályázat megvalósítója: a Szent István Egyetem és konzorciumi partnerei: a Nyugat-Magyarországi Egyetem és a Nyíregyházi Főiskola.
Az uniós támogatással készülő új tananyagok tartalmi előkészítése a konzorcium által felkért szakmai szervezetek, a KSZGySZ (Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége), a KÖZTEGY (Köztisztasági Egyesülés), valamint a MMKT (Magyar Minőségi Komposzt Társaság) részvételével zajlik. A szakmai szervezetek naprakész tudása és sokéves tapasztalata értékes iparági visszacsatolást jelent a felsőoktatási intézmények részére, melynek köszönhetően egy sokkal inkább naprakész, az ipari környezetben is jól alkalmazható elméleti és gyakorlati tudást tesz majd lehetővé a hallgatók számára.
A projekt kiemelt feladatának tekinti a mérnöki vezetői és gyakorlati tapasztalatok beépítését a képzésekbe. A konzorciumi tagok meglévő kapcsolatrendszerére alapozva, az együttműködő szakmai szervezetek ajánlásaival összhangban a kiemelt fókuszterületeken (hulladékgazdálkodás, szennyvízkezelés, megújuló energia) felkért gyakorlati szakemberek aktívan részt vesznek a tartalomfejlesztésben és a jövőbeli képzésekben is.
A projekt nemzetközi versenyképessége kapcsán lefektetett célok elérése, és a legújabb nemzetközi jó gyakorlatok bővítése érdekében a konzorciumi tagok által delegált szakemberek november végén egy tanulmányút keretében Ausztriába látogattak. Az Osztrák Komposzt Társaság, illetve a Seiringer Umweltservice wieselbergi telephelyén a legmodernebb újrahasznosítási, valamint komposzt technológiákkal ismerkedhettek meg. A szakmai program keretében egy biomassza fűtőmű és egy energiaültetvény megtekintésére is sor került.
További információ: www.szie.hu