A 2015-ös mérsékelt emelkedés után, a kiadott építési engedélyek száma 2016-tól ugrásszerűen megnőtt, emellett a használatba vett lakások száma is (eltekintve a fővárostól) jelentősen nőtt: 2016 I. negyedévéhez képest 46,7 %-kal több épület készült el 2017. I. negyedévében – derül ki a KSH negyedéves jelentéséből. A Budapesten folyó építkezések nagy része várhatóan 2018-ban illetve 2019-ben fejeződnek be.
A hangsúly továbbra is a lakóépület-építésen van, az ezekre kiadott új építkezési engedélyek száma 48 %-kal emelkedett egy év elteltével. Az építőiparban dolgozók száma közelít a válság előtti szinthez, és tekintve az egyre növekvő kiadott építési engedélyek számát, nem kétséges, hogy hamarosan meg is haladja majd azt.
Országos helyzetkép
Mióta beindult a nagy építkezési hullám – köszönhetően a CSOK-nak, illetve az 5 %-os áfakulcsnak újlakás építésénél – azóta az ingatlanpiaci árak is felfelé ívelnek. Habár az árak még korántsem érték el a válság előtti szintet, ma még jóval olcsóbban jutunk lakáshoz, mint 2008-ban.
Az ingatlanpiaci árak 2015 óta egyre csak emelkednek, 2015 januárjában átlagosan 200.169 Ft-ba került egy négyzetméter, most, 2 évre rá ez a szám 289.589 Ft-ra nőtt. A mostani árak átlagosan és megközelítőleg 10 %-kal alacsonyabbak, mint 2008-ban. Számítsunk rá, hogy az árszínvonal az elkövetkezendő évek során el fogja érni a válságot megelőző szintet, úgy ahogy lassacskán a tranzakciók száma is visszaáll – a nagy 2008-2009-es visszaesés után – a régi kerékvágásba.
Megyei eltérések
Az ország keleti felén a legolcsóbb lakóingatlanokhoz Nógrád, Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében lehet hozzájutni, az átlagos négyzetméterárak ezekben a megyékben 81-131 ezer Forint között mozognak. Az ország nyugati felén már magasabb árakkal találkozunk: a legkevesebbet Tolna, Komárom-Esztergom és Zala megyében kérnek el, itt az átlagárak négyzetméterenként 106-188 ezer Forint közé tehetőek. Kínálat és árak tekintetében kiemelkedő településnek számít Debrecen, Győr, Szeged, Veszprém és Székesfehérvár, mely településeken az átlag négyzetméterárak 262-310 ezer forintos tartományban vannak.
Nincs megállás Budapesten
Külön kell megemlítenünk gyönyörű fővárunk ingatlanpiacát, mivel kínálat, kereslet és árak szempontjából egyaránt felülemelkedik az ország többi részén. Az építkezési engedélyek száma csupán a 2017. év I. negyedévében több mint háromszorosa volt Budapesten, mint 2016 I. negyedévében, az építőipari termelés volumene 24,7 %-os növekedést mutatott a két negyedévet összehasonlítva.
Budapest ingatlanainak négyzetméterár alakulása 2015 óta emelkedő tendenciát mutat, két év alatt átlagosan közel 49 %-kal drágultak. Budapesten belül is megfigyelhető területi illetve a lakóingatlan típusától függő árkülönbség. A legborsosabb árakkal az I., V., VI., XII. kerületben találkozhatunk, ezekben a kerületekben egy négyzetméter átlagosan 631-878 ezer forint közé esik.
Lakóingatlanok közül a legkedvezőbb árfekvésűek a családi házak. 2015 áprilisa óta több mint 46 ezer forinttal drágultak a budapesti családi házak átlag négyzetméter ára. A lakások piacán, a panel és téglalakások átlagárai között hatalmas szakadék húzódik: 190 ezer forinttal többe kerül egy budapesti eladó téglalakás 1 m2-e, mint egy panellakásé.
Még évekig tarthat a kínálat- és árnövekedés, ami az országos ingatlanpiacot illeti, annak ellenére, hogy az ország egyes településein már lassul ez a folyamat. Aki a költözést fontolgatja, érdemes most belevágnia, hiszen mondhatni „áron alul" juthat hozzá új otthonához.
Forrás: ingatlannet.hu