Számos családiház-tulajdonos életében eljön az az idő, amikor különböző okok miatt komolyabban el kell gondolkodnia az épület bővítésén. Kézenfekvő olyan helyiségeket lakótérré vagy kiszolgáló egységgé alakítani, amelyek már amúgy is a ház részét képezik, csak funkciójuk más. A legjobb példa erre a tetőtér beépítése, de a pince, autóbeálló adta lehetőségeket sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezek a helyek a család új konditermének, medencéjének, sőt akár szaunájának is otthont adhatnak. Az átalakítások költsége később bőven megtérülhet, ráadásul mindehhez az állam is hozzájárul!
Egy családi ház felújítása, bővítése, belső átalakítása, egy idő után elkerülhetetlenné válik. Új, kényelmi funkciók kiépítésére sok esetben szűkös a mozgástér, nem lehet bővíteni az alapterületet, nem elég nagy a kert vagy egyszerűen csak épületszerkezeti szempontból nehéz a megvalósítás. Ilyenesetben segíthet a kihasználatlan, vagy más funkciójú terek újrahasznosítása. A pince vagy padlás átalakítása sokszor a legegyszerűbb megoldás.
Legszerencsésebb helyzetben azok a háztulajdonosok vannak, akik már kiépített pincével rendelkeznek. Ez több szempontból is előnyös, hiszen különböző épületgépészeti berendezések elhelyezésére, tárolásra, adott esetben parkolásra is alkalmas. Az alapvető funkciókon túl azonban számos lehetőséget rejt magában, átalakításával jelentős használható térnyerhető. Az otthoni konditerem sokak álma, amely remekül megoldható például egy átépített pincehelyiségben. Nem ritka, hogy medencét, szaunát vagy jacuzzit is beépítenek ide, ezzel is komfortosabbá téve a házat. Az átalakításoknak azonban komoly költségei is lehetnek, hiszen minden új berendezés beszerelése, kiépítése előtt magát a pincét kell új feladatainak ellátására felkészíteni.
„A pincék legnagyobb ellensége a víz. Egy rosszul szigetelt alagsorban folyamatosan nedvesek a falak, magas a páratartalom és a penész is nagy valószínűséggel megjelenik, amely ráadásul az egészségre is ártalmas. Minden átépítést meg kell előznie a pince szigetelésének, a vízzáró réteg kialakításának, amely költséges és nagyon komoly szakértelmet igényel. Mindemellett ahelyi fűtés és gépi szellőztetés kiépítése is erősenjavasolt. Ezek ára a több millió forintot is elérhetik."– mondta Kékedi Gábor, a Kékedi Építész Iroda szakembere. „Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy új lakótér kialakításának mindenképp meg kell felelnie a hatályos építési szabályzatnak, előírásoknak. Csak egy egyszerű példánál maradva: a belmagasságnak minimum 2,5 méternek kell lennie. Ha ez nem áll rendelkezésre, nem lehetséges az átalakítás. A temérdek megkötés miatt javasolom, hogy szakember megkérdezése nélkül senki ne fogjon bele az építkezésbe."
Az épület komfortfokozatának növelése a jelentős költségek mellett is kifizetődhet. Egy medencével vagy konditeremmel rendelkező ingatlan értéke is jócskán megemelkedhet, ami később a piacon is érvényesíthető lesz. Az egyszeri befektetés természetesen nem kevés, de számos pénzügyi konstrukció, megtakarítási lehetőség áll a tulajok rendelkezésre, ami elérhetővé teszi az átalakítást.
„A különböző lakótér bővítő beruházások igen népszerűek, sok háztulajdonos inkább meglévő ingatlanát bővíti, csinosítja, mint, hogy új otthont keressen. A beruházás költsége jelentős tétel, amely azonban később megtérülhet. A finanszírozásra jó megoldás lehet a lakástakarék pénztári megtakarítás, ráadásul a befizetésekhez az állam is hozzájárul.Mindez egy 6 éves konstrukció esetén akár közel félmillió forintot is jelenthet." – hívta fel a figyelmet Ungvári Krisztián, az OTP Lakástakarék termékfejlesztési és értékesítési vezetője.
Forrás: cafepr