2024. május 17., péntek

UJ HONLAP BANNER 250 100

A-Creaton-dijazottak-webA címben szereplő mondatot Patartics Zorán, Ybl Miklós és Pro Architectura díjas építész, az Equitone zsűri tagja mondta a Creaton kerámia tetőcserepek és az Equitone szálcement homlokzati burkolatok felhasználását szemléző 3 építész pályázat eredményhirdetésén és díjkiosztó ünnepségén megjelent több mint 40 építész előtt.

A 3 pályázatra érkezett 76 pályaműből 20 munka 45 építésze került a döntőbe, akik meghívást kaptak a mára hagyományos díjátadó ünnepségre. A díjátadón nyilvánosságra került összesen 13 díjazott épület tervezői között a cég 1 900 000 Ft pénzdíjat osztott ki.

A-dijazottak-Equiton-webVannak szerkezetek, amelyekkel kapcsolatban a kreativitás kérdése nem merül fel. A szálcement burkolat esetében azonban megkerülhetetlenül. Ezért a jelen pályázat esetében talán többről van szó, mint hogy a gyártó támogatja az építészeket, s cserébe marketingjében hasznosítja az eredményt. Ugyanis a pályázat minden fázisa egy diskurzus része, melyben óhatatlanul kiderül, hogy milyen az eszköz (az anyag) és a szakma viszonya. Az ilyen diskurzusok kockázatosak, ugyanakkor termékenyek. Hozzájárulnak ahhoz a „bizonyos evolúcióhoz", az építészet fejlődéséhez, ösztönzik az építészeket, támogatják a gyártót. Diskurzust kezdeményezni bátor és támogató cselekedet. Az eredmény alapján megérte. Gratulálok ehhez a gyártónak, s az építészeknek is." – hangzott el a díjátadó ünnepségen Patartics Zorán, az Equitone zsűri tagja értékelő beszédében. Ugyan szavai az Equitone pályázat kapcsán hangzottak el, mégis talán általános érvényűek.

Dijazottak-Eq-hallatok-web2015-ben a Creaton kerámia tetőcserepekkel fedett épületek tervezőinek munkái mellett a cég azon építészek munkáját is díjazta, akik az Equitone szálcement homlokzatburkolatok felhasználása mellett döntöttek. Utóbbi kategóriában nem csak a gyakorló építészek versengtek, hanem a hallgatók is beadhatták a pályamunkáikat. Mára hagyománnyá vált a Creaton életében az év elején megrendezésre kerülő, szakemberek – tetőfedők és építészek – munkáját elismerő ünnepség. Az esemény fontosságát mutatja, hogy idén a tervezők és kivitelező szakemberek külön napon vehették át díjaikat.

Az építészeknek szóló versenyen a Creaton három, neves építészekből álló zsűri javaslatát kérte a díjazott épületek meghatározásában.

A kerámia tetőcserépnek helye van a minőségi építészetben

Az idén harmadik alkalommal kiírt pályázat anyagai között családi házakat, lakóházakat, templomokat, önkormányzati épületeket is találhatunk, ami ismét jól példázta a kerámia tetőcserép változatos felhasználásának lehetőségeit. Az összesen 18 pályamű közül 9 épület tervezői kerültek a döntőbe, ezek közül a zsűri 5 épület alkotóit díjazta.

A Creaton kerámia tetőcserép felhasználásával készült épületek zsűrijének tagjai:

  • Marosi Miklós, Széchenyi-díjas, Ybl- és Pro Architectura díjas építész, az MMA rendes tagja;
  • Földes László, Ybl-díjas építész, UIA Council tagja;
  • dr. Fülöp Zsuzsanna, okleveles építészmérnök, egyetemi docens;
  • Kovács-Andor Krisztián DLA és Tamás Anna Mária DLA, az A+ Építész Stúdió építész vezető tervezői, egyetemi docensek, a 2014. évi „Hozzuk együtt tető alá!" Építész Pályázat első díjasai;
  • Kelemen Sándor, építészmérnök, a Creaton South-East Europe Kft. szaktanácsadója;

Almosdi Arpad Csendes-Monika I dij-web„Egy igazi gyöngyszemet találtunk"

A „Hozzuk együtt tető alá" kerámia tetőcserép az építészetben pályázaton idén egy építész-trió, Álmosdi Árpád, Csendes Monika, Pölös Istvánszolnoki lakóház felújításagyőzedelmeskedett, amit a zsűri elnöke, Marosi Miklós igazi gyöngyszemnek nevezett.

A felújított szolnoki lakóházDr. Tamás Anna Mária értékelése szerint, az építész ritkán tud úgy tervezni, hogy az épület hangulatában parasztházat idézzen, ezt mégis XXI. századi megoldásokkal érhesse el. Az eredmény pedig egy igazán izgalmas, kortárs épület, ami előremutató, mégis hozza az eredeti ház hangulatát, egyszerűségével méltón képviseli a múltat. A pályaműről a tervezők ezt írták: „A szolnoki Tabán a város jellegzetes, középkori része, melyet a 80-as években szanáltak, de a zegzugos utcahálózat és a sűrű beépítés megmaradt. A kis házat az utolsó, bontásra ítélt tornácos parasztház helyére kellett terveznünk. A munkát a folytonosság fenntartása és a frissességre való törekvés, mint megbízói igény határozta meg. Az anyagok választásánál a hagyomány és a modernitás, a nyersesség és a kifinomultság, az illeszkedés és elkülönülés egyensúlyát kerestük. Hiteles, erős anyagokat használtunk: nyersbetont, fehérre meszelt nyerstéglát, sötétre pácolt fát, patinázott cinklemezt és sötétszürke kerámiacserepet."

II dij Zsuffa Zsolt Kalmar Laszlo-webZsuffa Zsolt és Kalmár László keze munkáját dicsérő budapesti várbeli foghíjbeépítés terveit a zsűri második hellyel jutalmazta. A műemléki környezetbe épült új kis társasház jól példázza, hogy a régi és az új egymáshoz illesztése során mennyire helyén való és indokolt egy akár modern formavilágú kerámia tetőcserép alkalmazása.  A meglévő épület a XIX. század utolsó harmadában épült, azóta pedig többször átalakították, bővítették.

II dij Zsuffa Zsolt Kalmar Laszlo negylakasos tarsashaz-webA ház önmagában ugyan nem élvez semmiféle védettséget, mégis mivel a Víziváros egy korábbi beépítési módjának kevés megmaradt emléke közé tartozik, megőrzésre érdemesnek találtuk. Az épület első ütemben kialakított boltozatos pincéje és kapuáthajtója, illetve a felettük megvalósult lakószint utcai traktusa a megváltozott igényeknek is megfeleltethető, jól hasznosítható terekkel, jó minőségű szerkezettel épült. Az épület új tulajdonosa a fentiek alapján az épület megtartása és bővítése mellett döntött, és a Tervezési program alapján olyan társasház építését tervezi, melynek földszintjén és tetőterében egy-egy nagy alapterületű lakás, középső szintjén (első emeletén) pedig két kisebb lakás megvalósítását teszi lehetővé.

III dij Gortva Aniko Gortva Peter-webA zsűri megosztott harmadik díjat adott két építész-párosnak. Harmadik díjat nyert Gortva Anikó és Gortva Péter közös munkája, a szellemes, telekadottságokat, szintkülönbségeket, és utcaképi elvárásokat maximálisan kihasználó családi ház. A zsűri értékelése szerint az épület tömegképzése egyszerű, letisztult, fehér szalaggal szegett homlokzatképzése divatos, a finoman fölé emelt, Creaton Róna natúrvörös cserépfedése elegáns, szakszerű.

III dij Gortva Aniko Gortva Peter-lakohaz-Bp-webMarosi Miklós értékelőjében így fogalmazott a pályaműről: „Az épület egy meglévő építmény bontása révén felszabadított, trapéz formájú telken, szellemes, a telekadottságokat, szintkülönbségeket, s utcaképi elvárásokat maximálisan kihasználó beépítésként valósult meg. A jól szervezett, a család igényeit kifogástalanul teljesítő pince-földszinti alaprajzok minden eleme nélkülözi a hivalkodó luxust, praktikusságra törekszik."

 

III dij ifj Benczur Laszlo Weichinger Miklos-webA megosztott harmadik díj másik nyertesei Ifj. Benczúr László és Weichinger Miklós voltak, akik egy budapesti korabeli villaépület felújításának és kortárs eszközökkel történt kiegészítésének egységes harmóniájával nyerték el a zsűri elismerését. A XX. sz. húszas éveiben épült, korstílustól független, nem kifejezetten értékes, visszafogott architektúrával, az azóta eltelt időben sok utólagos, igénytelen hozzáépítéssel, melyek bontásra kerülnek.

III dij ifj Benczur Laszlo Weichinger Miklos-villaepulet-felujitas-webAz építészeti koncepcióban az áll, hogy az eredeti épületet letisztítják a rárakódott sallangoktól, toldalékoktól. A feltehetően eredeti anyaghasználat újraélesztése, nyílászárók felújítása, a műhelysor helyén új támfal-garázs létesítése. A tetőteret is beépítik; kutyaól és tetősík ablakoktól mentesen, egységes antracit színben (a héjalás, a bádogozás, és a nyílászárók is).

Kulondij Winkler Gyorgy Somlyody Sandor-temetokapolna-Pecsvarad-2-webA pécsváradi római katolikus plébánián elvégzett, Winkler György és Somlyódy Sándor által tervezett hozzáértő épületrekonstrukció pedig különdíjat kapott. Az építészek a pályaműről így írtak: „Az épület homlokzata több helyen levált, a tető bádogos szerkezetei részben leszakadtak, a meglévő cserépfedés elöregedett, a meglévő fa ablakok elhasználódtak, részben elkorhadtak, cserére szorultak. A meglévő homlokzati ajtók javítva lettek. A jelen felújítás keretében új cserépfedés készül, a lécezés cseréjével."

Fülöp Zsuzsanna a következőket írta a laudációban: „A pécsváradi temetőkápolna Winkler György és Somlyódy Sándor által tervezett felújítása szép példája a hozzáértő épületrekonstrukciónak. Az épület eredeti paramétereinek részletes feltárása és elemzése alapján határozták meg a tervezők az anyagokat, színeket, felületi tagozatokat. A vakolat struktúrájával különítették el az eltérő korszakból származó felületeket. Az egységes, egyszerű és az eredetivel megegyező formájú magastető hagyományos vörös színű cserépfedése kontrasztjával kiemeli a fehér falfelületeket, az épület harmonikus arányait, tömegformálását. A kivitelezés szakszerűségének kiváló minősége méltó az építészeti, anyaghasználati megfogalmazás magas színvonalához.

„Equitone: az anyag természete" – gyakorló építészek munkáiban

Idén első alkalommal kerültek zsűri elé az Equitone szálcement burkolattal tervezett épületek, de a jövő építészeinek munkáját is díjazta a zsűri. A gyakorló építészek 24, míg a hallgatók 28 anyagának áttekintése után összesen 11 pályamű került a döntőbe, amelyek közül ötöt építész és hármat hallgatói kategóriában ismert el a zsűri.

A pályázaton a gyakorló építészek munkáját Patartics Zorán és Tima Zoltán, Ybl Miklós és Pro Architectura díjas építészekből, valamint Cságoly Zoltán, az Equitone Homlokzati üzletág regionális műszaki vezetője, okl. építészmérnökből álló zsűri értékelte.

„A jól sikerült épületek minden elemükben jók."

I-dijasok-Equiton-webAz építészek versenyében Halmosi Erik, Prohászka Benedek és Solymár Annamária nyerték az első díjat, egy budapesti, Rókahegyi úti családi ház tervezéséért, amelynek kivitelezését is maguk végezhették. Az építész-trió az épületükről így írt: „A hegyoldalba illesztett, lejtővel egybeforrt épület anyaghasználata kiemelt tervezési szempont volt. Az energiatudatos koncepció fontos eleme az átszellőztetett homlokzat. Az épület tömbszerűségét kiemelő nagyelemes burkolatok közül az Equiton Tectiva felülete, anyagszerűsége megfogta a megbízókat és a tervezőket egyaránt. Külön öröm volt, amikor a szakkivitelezővel konzultálva kialakult a homlokzat vízszintes fugaosztása. A már említett tömbszerűséghez jól párosult a ragasztott rendszerű rögzítési megoldás."

I dij Equiton 1038-BP-Rokahegyi-ut-webA jól sikerült épületek minden elemükben jók. A Rókahegyi családi ház is ilyen. A terepviszonyokhoz alkalmazkodó telepítés, a gazdaságos, logikus alaprajzi rendszer és belső térhasználat mellett mértéktartó tömegű épület jött létre. Mindezeken túl - és itt érkezünk el a pályázat tárgyához – a szálcement homlokzati alkalmazása is helyénvaló, a tervezők az egész épületre jellemző józansággal használták fel az anyagot. A pályázati mezőnyből éppen ezért - a következetes építészeti gondolkodás elismerése mellett - annak bizonyítása emeli ki, hogy megfelelő építészi felkészültséggel, családi ház léptékben is magas minőséget eredményez az Equitone homlokzati alkalmazása." – fogalmazott laudációjában Tima Zoltán, a zsűri tagja.

II dij Eq-BME sportkozpont foto webSzabó Levente DLA a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Sportközpontjáért kapott második díjat. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az „ÉL"-jelű laborépületének részleges átalakításával új, funkcionálisan komplex sportközpontot valósított meg. Az „ÉL"-jelű épület a – szintén az egykori Középülettervező Vállalat építésze, Nagy Elemér által tervezett – Duna-parti „Z"-jelű toronyépület közvetlen szomszédságban épült a 70-es évek közepén.

A zsűri értékelése szerint az építészetileg magas színvonalú didaktikus épületrekonstrukciót – számos más értéke mellett - a fegyelmezett gondolkodás, és a szálcement anyag adekvát használata méltán emeli a díjazottak közé.

 

III dij Eq-NKE kollegium webA harmadik díjatSzabó Tamás János DLA által vezetett építészcsapat nyerhette el, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Orczy úti Kollégiumának tervezéséért. Az utcai és udvari homlokzatok egymásba átforduló felületei le- és megbontják a főtömeget, egyszersmind egységbe foglalják a szárnyakat. A jelenlét és az elfordulás gesztusai összefolynak, egyszerre van jelen az 'igen' és a 'nem'. Esetünkben a tervezés azonban nem áll meg itt. III dij NKE kollegium webAz utcai homlokzat kiszakított közepét az eltávolodó felületek mintázata ellensúlyozza – egybetartozásukat sugallja, agyunk pedig a hiányt kipótolja.

Jóllehet az építészpályázaton a zsűri az épületet építészetileg és egyben értékeli, indokolásában kiemeli az absztrakt, geometrikus és tektonikus homlokzati kompozíció által keltett illúziót. E mellett a keretbe foglalt oldalhomlokzat színátmenettel jeleníti meg az úttól való távolodás értékét. Talán nem is annyira az alapvetés, mint amennyire a megfogalmazás dimenziói ezek. S éppen ezért tűnik adekvát eszköznek a felületképző anyag alkalmazása itt. A szálcement burkolat felülete, leheletvékony hézagrajza, színválasztéka összhangban van a tervezői szándékokkal, illetve saját természetével.

 

Két különleges felhasználás – egy építész keze alól - Józsa Dávid idén az Equitone pályázat mindkét különdíját elhozta.

Kulondij Eq-Jozsa David Szt. Orsolya Iskola3-webA szakember egyik nyertes pályaműve a soproni Szent Orsolya Római Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium átalakítása, ahol rendhagyó módon az Equitone lapok nem csupán a homlokzaton, de a tetőn is megjelenve olvadnak bele és emelkednek ki a város természetes vöröses-barnás kerámia tetőrengetegéből.

Kulondij Eq-Jozsa David Barlangszinhaz-web

 

Józsa Dávid másik különdíjas munkája a fertőrákosi Kőfejtő- és Barlangszínház belső rekonstrukciója volt, amelyet e különleges feladat építészetileg frappáns és nagyvonalú megoldása emelte ki a pályázatok közül.

 

 

„Nagy lehetőség ez a jövő szakemberei számára"

Epiteszhallgato I dij Szucs Imre Ferenc Toth Viktor-webA 28 hallgató pályázatból 3 készítőit díjazta a Ferencz Marcel és Kertész András Tibor Ybl Miklós és Pro Architectura díjas építészekből, valamint Figeczki Péter, az Equitone homlokzati üzletág okl. építészmérnökéből álló zsűri.

Prof. Kertész András Tibor DLA építész, egyetemi tanár a hallgatói pályázat zsűrijének tagja szerint mind a cég mind pedig a hallgatók profitálhatnak az ilyen jellegű pályázatokból. Szavaival csatlakozott azon zsűritagokhoz, akik örömmel vették Tóth Bálint, a Creaton South-East Europe Kft. ügyvezető igazgatójának azon bejelentését, miszerint a cég a jövőben is elkötelezett az építészek munkájának pályázattal történő elismerésében.

Equitone-Hallgato-2015 Zenepavilon latvanylap-webA zsűri a legjobbnakTóth Viktor és Szücs Imre Ferenc, kifejezetten a pályázatra tervezett Zenepavilonját találta. A pályaművet Kertész András Tibor értékelte: "A terv egy igazi "object" terv, egy tárgy, egy design darab. Tökéletes a harmónia a kitalált forma és az anyaghasználat között. A nagytáblás burkolat ragyogóan egészíti ki a koncepciót, sőt szervesen építi azt. Elegánsan, szépen kidolgozott a terv, újszerű megoldásával kiemelkedik a mezőnyből.

 

II-hely-Eq-hallagato-Szilagyi-Attila-webSzilágyi Attila ezüstérmes munkája a Hosszúpályira tervezett épület. A pályázatról Ferencz Marcel zsűritag írt laudációt „A tervpályázat emlékezetes nagyvonalú építészeti gesztussal mutatja be az Equitone termék használhatóságát. A javaslat az épület homlokzatán az emeleti közlekedő külső vonalában szintmagas álló lamellasort állít a választott Equitone anyag felhasználásával.

II-dij-Eq-hallgato-Szilagyi-Attila-latvany-webA lamellákat sűrűn térbe forgatva sorolja, ezzel lendületet és térplasztikai értéket teremt mind a folyosón, mind a homlokzat előtt elhaladók számára. Rafináltan a lamellák oldalait eltérő színben tervezi, így az elindulás és a megérkezés látószögéből más-más színélményt okozva a lakóknak. Egyszerre dísz és funkció valamint reagál a napjárásra, épületkörüli mozgásra. A vidám, látszólag könnyed építészeti alkotás indokoltan válik az épület karakterévé."

III-dij-Eq-hallgato-Pentek-Agnes-webA zsűri a harmadik helyetPéntek Ágnesnek ítélte, akinek munkája kapcsán Ferencz Marcel a kiemelkedő esztétikai és építészeti minőséget emelte ki. „Kiemelkedő esztétikai és építészeti minőséget képvisel. Tartalmilag is átgondolt kerítésszerű térfala a terv uralkodó alapvetése. A térfalképzést héjszerűen könnyed eleganciával Equitone lemezekből alkotja meg. Egyedi táblákkal, esztétikus részletképzéssel szerkeszt, odafigyel az anyagtulajdonságok következményeire. Ebből csinál erényt. A pályamű megmutatja, a termék használhatóságának építészeti sokoldalúságát, épülettől független térépítészeti vonatkozását, környezettel való harmóniáját."

III-hely-Pentek-Agnes latvany webA terv azon kívül, hogy finoman formált és elegánsan terepbe tett épület, jellegzetesen „műtárgy „szerű. Ez esetben az Equitone nagytáblás burkolat nagyon jól alátámasztja ezt az „object" hatást. A terv kidolgozása elegáns, esztétikus. A táblás burkolat kiosztási rajzolata finom és érzékeny." – áll Kertész András Tibor értékelésében Péntek Ágnes tervéről.

 

A Creaton South-East Europe Kft. Creaton kerámia tetőcserép és Equitone szálcement homlokzatburkolatok felhasználásával tervező építészek munkáját elismerő pályázatainak idei kiírása a tavasz végére várható.

Ezek részletei a www.creatonteto.hu, a www.creaton.hu és a www.equitone.hu oldalakon jelennek meg.

 

Gratulálunk a díjazottaknak!

 

Forrás: Build-Communication

Eseménynaptár

Május 2024
H K Sz Cs P Szo V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Keresés

banner kne 180 240

mehi-banner-media 120x240

Partnereink

EVOSZ-logo

measzlogo fb

 

 

logo rigips-w 

proidea-logo-fb

VarepitoPalyazat logo-web

 

 

bme logo-kicsi

 

Ybl-logo-kicsi

  mapasz-logo-web

 

zeosz-logo-webebsz logo 2

 

 

 HuGBC LOGO kicsi

 

TEGY-web

 Burkolattechnika-egyesulet-logo-web

 Hazicincer logo

    Kivet-logo-web

 

 

 

 

Construmalogo-web

  emsz-logo-web180

mti hirfelhasznalo

 

dimag logofinal-web

 
 
 observer logo-web