Az elmúlt évek ingatlanpiacát jellemző áremelkedés Magyarországon 2018 nyarán érte el a csúcsot. Az árak versenyében természetesen Budapest tölti be vezető szerepet, és habár úgy tűnik letaszíthatatlan a trónról, a drágulás mértékét tekintve a vidéki nagyvárosok sem maradnak el túlzottan a rekorder fővárostól.
CSALÁDI HÁZAK RAJTJA AZ INGATLANPIACI VERSENYBEN
Budapesten a családi házak tekintetében az átlagos négyzetméterárak augusztusban érték el a maximumot, több mint 400 ezer Ft/m2-rel. Ez 2017 nyarához képest csaknem 22%-os emelkedést jelent. Kecskeméten és Veszprémben 55-60 ezer Ft/m2-rel kértek többet idén az eladók, ez a változás szintén 20% feletti drágulást mutat.
A fővárost Győr, Szeged és Miskolc követi 10-15 százalékos emelkedéssel. Az átlagos négyzetméterárak Miskolcon 170 ezer Ft/m2, míg a középmezőnyben elhelyezkedő Szegeden jelenleg 270 ezer Ft/m2 körül mozognak. Az eladó győri családi házak átlagos négyzetméterárai augusztusban a szegedivel megegyezőek.
Tavalyhoz képest az egyik legkisebb változás Székesfehérváron történt 9%-os áremelkedéssel. A lista végét pedig Debrecen zárja, ahol augusztusban átlagosan 267 ezer forintos négyzetméteráron lehetett családi házat vásárolni.
TÉGLA- ÉS PANELLAKÁSOK ÁRAINAK ALAKULÁSA 2018-BAN
A családi házaktól eltérően, a lakások esetében Budapest kiugróan magas árait a vidéki nagyvárosok még megközelíteni sem tudták. A főváros téglalakásainak átlagos négyzetméterára idén augusztusban túllőtt a 700 ezer Ft/m2-en is, így csak idén mintegy 12%-os növekedés történt.
A vidéki nagyvárosok lakásainak átlagos négyzetméter árai is jelentős mértékű emelkedést mutatnak. A vizsgált települések közül Budapest után a legmagasabb kínálati áron a kecskeméti téglalakások futnak átlagosan 420 ezer Ft/m2-rel. Ezt követi Veszprém és Debrecen a maguk 415 ezer Ft/m2-es átlagos négyzetméter áraival.
Még mindig sokkal olcsóbban juthatunk hozzá a panelekhez, akár Budapestet, akár a többi nagyvárost nézzük. Az elmúlt egy évben a családi házakhoz és a téglalakásokhoz hasonlóan azért a panelek árai is emelkedtek. Jelenleg a panelek legmagasabb átlagos négyzetméter árát 476 ezer Ft/m2-rel - nem meglepő módon - Budapest tudhatja magáénak. A legalacsonyabb átlagos négyzetméterár a vidéki városok közül Miskolcon figyelhető meg 190 ezer Ft/m2-rel, míg a legmagasabb Debrecenben 350 ezer Ft/m2-rel.
Bármelyik ingatlantípus vásárlása mellett is döntünk, számolnunk kell azzal, hogy minél tovább várunk az üzlet lebonyolításával, annál mélyebben kell majd a zsebünkbe nyúlnunk, az előrejelzések szerint ugyanis a növekedési tendencia egészen 2020-ig ki fog tartani.
HITELFELVÉTEL NÉLKÜL IS LEHETSÉGES?
Az egyre inkább egekbe nyúló ingatlanárak sok esetben mégis szükségessé teszik a hitelfelvételt. Ez számokban kifejezve, az OTP Ingatlanpont elemzése szerint azt jelenti, hogy 6 lakásvásárló közül mindössze 1 rendelkezik annyi saját tőkével, hogy nem kényszerül idegen forrás bevonására. Habár lehetőség van lakásmegtakarításra, egy ingatlanvásárlás esetén mégis nagyobb segítséget nyújthat a régi ingatlan eladásából származó bevétel. Azonban ez sem túlságosan gyakori, mivel a lakásvásárlók csupán 37%-ának adatik meg, hogy egy másik lakás értékesítéséből származó tőkét használjon fel.
Amennyiben a többség táborát erősíti az ember és hitelfelvételre szorul, alaposan mérlegelni kell a fennálló lehetőségek között annak érdekében, hogy a legkedvezőbb hitelkonstrukció mellett tudjon dönteni.
Forrás: Ingatlannet