Az Európai Unió nyugati tagországaihoz mérten Magyarországon az elmaradás a tűzvédelem területén hatványozottan jelentkezik. A felsőfokú tűzvédelmi mérnökképzés az elmúlt 7-8 évben leépült, a szakmai színvonal nem felel meg a kor követelményei által támasztott elvárásoknak. Az itt képzett szakemberek nem kellően erősítik a tervezők és a kivitelezők munkáját.
A jogszabályalkotás kellően nem biztosítja folyamatosan az új eszközök és tűzvédelmi megoldások elterjedését. A 275/2013. számú Kormányrendelet hiányosságai miatt az aktív tűzvédelmi eszközök forgalmazói bonyolult, hosszú és költséges eljárásokkal kényszerülnek megismételtetni a globális gyártók által már másutt elvégzett vizsgálatokat. Ezzel lassítják, bizonytalanná teszik és drágítják a magyar építőipar teljesítményét. A megrendelői szemlélet változásaira, és szükségességére is fel kell hívni a figyelmet.
Az üzleti hatékonyság és a tűzvédelem erősítése érdekében az ÉVOSZ Tűzvédelmi Tagozatot hozott létre. A tagozat alakuló ülésén több javaslat is megfogalmazódott.
Rövid távon legfontosabb a tűzvédelmi mérnökképzés tervezett beindítása a Közszolgálati Egyetemen. Ebben a munkában a nagy tűzvédelmi és építőipari vállalkozások részvétele is szükséges a duális mérnökképzés megvalósítása érdekében.
A korszerű felsőfokú képzés beindításával párhuzamosan szükség van egy európai szintű kutató- fejlesztői bázis kialakítására, amelyben az új technológiák, megoldások fejlesztése, alkalmazási kutatása és oktatása folyhat. Ez a bázis képes lehet a meglévő, de Magyarország által sajnálatosan kihasználatlan európai iparági kutató-fejlesztő hálózatba csatlakozásra. Ez további fejlődést és forrásbevonást jelentene. A központ a globális tűzvédelmi technológiát fejlesztő vállalkozásokon túl a magyar felsőoktatás és az építőipar vezető vállalkozásai számára is fontos, mert magas szintű képzési és kutatás-fejlesztési feladatok szükségesek a globális versenyképességi célok eléréséhez.
Már rövid távon szükséges a hatékonyság gátjaként szolgáló jogszabályok sürgős módosítása. A 275/2013. és 375/2011. számú kormányrendeletek kijavítását el kell végezni a szakmai szervezetek több éves kérése szerint.
Fontosnak tartjuk a biztosítói szerepvállalás átalakítását. A teljesen formális pénzügyi támogatás helyett (vagy mellett) szükség lenne a biztosítási díjak átalakítására a tényleges kockázat mértéke szerint. Ez önmagában jelentős segítséget jelentene a korszerű, versenyképes technológiák elterjedéséhez.
Fontos a megrendelők piaci szemléletének módosítása. Tényleges hatékonyságnövekedést csak a korszerű technológiákat befogadni és alkalmazni képes megrendelőktől lehet elvárni. Mivel a megrendelői piacok Magyarországon a közbeszerzések a meghatározóak, az építési-beruházási célú ajánlatkérésnek kulcsszerepe van.
Forrás: ÉVOSZ