A homlokzatra került fehér EQUITONE szálcement lapok a város üde színfoltjává varázsolták a Debrecen belvárosában található Péterfia Corner megújult épületét. A Nagytemplomtól csupán néhány 100 méterre elhelyezkedő egykori szakszervezeti székház részbeni visszabontásával és „újraértelmezésével" friss és lendületes épület jött létre.
A BORD Építész Stúdió Kft-t vezető Bordás Péter feladata az volt, hogy az egykori székház épületében prémium minőségű, modern lakó- és irodafunkciót tervezzen. Azt a környezetkímélő megoldást választották - a megbízóval közös döntéssel -, hogy megőrzik a régi lépcső- és liftmagot és az eredeti épület előregyártott vasbeton pillérvázas szerkezetét. Tehát a teherhordó vázon kívül minden más elbontásra kerülhetett. „Mindig nagy kihívás új arcot adni egy épületnek, de különösen, ha városközpontban, zártsorú beépítésről van szó. A cél az volt, hogy racionális, tiszta alaprajzi kialakítás mellett, környezetébe illeszkedő, mégis modern,egyedi, dinamikus épületet hozzunk létre." – mesélte az épületről Bordás Péter, építész.
Az új, modern, magasan komfortos épület megfelel a mai igényeinek, ahol a különböző funkciók egymástól szeparáltan kaptak helyet. A földszinten található recepció, kávézó, üzlethelyiség ésétterem az utca felételjes fronton üvegfallal nyitnak. A régi magasföldszintes épület utcaszint feletti érkezési szintje a földszinti födémszakasz elbontásával az utca síkjára kerülhetett, az így szükségessé vált szinteltolást pedig az épületen belül oldották meg. A felsőbb szinteken irodák és a lakások találhatók. Az alagsorban szauna, gőzkabin, wellness, jakuzzi várja a lakókat. Az új funkcióhoz szükséges parkoló kialakításaaz udvar felől történt az alagsorban és a földszinten.
KÜLÖNBÖZŐ ANYAGOK, TÖKÉLETES ÖSSZHANG
„A megosztott I. díjat érdemelt épületen az enyhén íves homlokzati felületen izgalmasan szalad végig a random homlokzati struktúra, aminek plasztikáját fokozzák a bebillentett üvegfelületek. Ezeken a felületeken különleges tükröződések, effektek jönnek létre. A random homlokzati szerkesztésből adódik, hogy a tervezők tudatosan vállalják az atektonikus homlokzati rendszert, amelyhez a szerelt homlokzati rendszer nagyszerűen illik. Az anyaghasználat és az építészeti szándék teljes egységben van. Mivel az épület két különböző magasságú szomszéd épület közé ékelődik, a magasságkülönbséget szellemesen két különböző színű homlokzati burkolattal oldja meg a tervező. A fehér EQUITONE az alsó zónában, míg a sötét árnyalat az utolsó két szinten jelenik meg." – méltatta az épületet Kertész András Tibor DLA, Ybl-Miklós és Pro Architectura díjas építész, a CREATON South-East Europe Kft. által kiírt EQUITONE – Az anyag természete építész pályázat zsűri tagja a díjátadó estjén.
„Az utcai homlokzat fehér, szálcement táblás burkolást kapott homogén és anyagszerű megjelenése miatt. A precíz síktartás, professzionális szerelhetőség lehetősége, az egyszerű karbantarthatóság és tisztíthatóság okán EQUITONE [tectiva] táblák kerültek beépítésre." – indokolta az anyagválasztást Bordás Péter. A főhomlokzatot süllyesztett teraszok tagolják soronként eltolva. A teraszokban megjelenő megtört üvegfelületek tükrözik a környező épületek architektúráját, mintha „monitorok" lennének. Ez a koncepció hozza létre a homlokzaton észrevehető jellegzetes hullámzó mozgást is. A legfelső két lakószint új ráépítés, a különböző magasságú szomszédos épületek között könnyed átmenetet teremt lelépcsőző tömegével. Ezen két szint nemcsak magasságában, de burkolatában is különbözik: elegáns, sötétszürke, EQUITONE [tectiva] borítást kapott. Az EQUITONE [tectiva] anyagában színezett homlokzatburkoló anyag, amelyet finom metszésű, egyedülálló felület és természetes árnyalat eltérések jellemeznek. Minden panel egyedi, erőteljesen kiemelve a szálcement anyag nyert belső textúráját. A lapok tetszés szerint bármilyen formájúra alakíthatók.
További információ: www.equitone.hu
Forrás: Build-Communication Kft.