Tartalom
- A szakma hírei
JEGYZET
- Borongás, megint ...
FÓKUSZ
VIDÉKFEJLESZTÉS
- Vidékfejlesztés – másképpen 2.0
ENERGIAMEGTAKARÍTÁS
- MVM Partner Energetikai Szolgáltatások
- Energiatudatos új épületek energetikai kritériumrendszerei – 2.
SZIGETELÉS
- Extra hatékony polisztirol – BACHL Extrapor
- Mivel szigeteljünk a tetőtérben?
KORSZERŰ ANYAGOK
AKUSZTIKA
- Ha kopog a szomszéd
- Az irodai zaj is károsíthatja az egészséget
BETON
- Szennyvíztisztító telep beton műtárgyainak korróziója
- XYPEX kristályos technológia
TETŐ
- Maradandót alkotni a Lindabbal
- Tetők új feladatokkal
- Prémium svédacél alapanyag
TŰZVÉDELEM
- Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői
ÉPÍTÉSI HIBÁK
- Miért foltos az új homlokzat?
NYÍLÁSZÁRÓ
Marosi Ilona festőművész 1983-ban készített kerámia faliképe a XIII. kerületi Vizafogó Általános Iskola folyosóját díszítette az elmúlt 33 évben, mely a rajztanítás és a művészeti nevelés nagyszerű eszközének bizonyult. Az elmúlt évtizedekben a nagyméretű kerámia kompozíció számos eleme megsérült és így felújításra szorult.
A festőművésznő lelkiismeretes munkájának és a kivitelezésben segítőknek köszönhetően szeptember 15-én átadták a Vizafogó, a tenger és folyó világát ábrázoló 245×535 cm méretű kompozíciót.
Megnyitották a Közép-európai Egyetem (CEU) két új energiahatékony belvárosi épületét szeptember 15-én Budapesten. A fejlesztés első ütemében megvalósuló 40 ezer négyzetméter beruházási költsége 20 millió euró volt, a 2020-ig tartó bővítési program becsült költsége 34 millió euró lesz.
A fejlesztés eredményeként ez lett a legkörnyezettudatosabb egyetemi kampusz a kontinentális Európában. Minderre méltán lehet büszke Budapest is – hangsúlyozta az épület bemutatásakor Michael Ignatieff, az egyetem rektor-elnöke, aki hozzáfűzte: a fejlesztés megmutatja a CEU elkötelezettségét a főváros és Magyarország iránt.
A szükségtározó megépítésével 29 Békés megyei település 170 ezer lakosa élhet biztonságosabb területen, a beruházás megvalósulásával ugyanis jelentősen csökken az árvizek miatti veszélyeztetettség a térségben.
A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programja „Állami tulajdonú árvízvédelmi fejlesztések" elnevezésű pályázati konstrukciójában, a KEOP-7.2.1.1-2008-0026 regisztrációs számú pályázat útján nyert el támogatást a „Kis-Delta árvízi szükségtározó korszerűsítésére".
Az MVM Partner Zrt. tevékenységében napjainkra kiemelt szerepet kapott az energiatudatosság és a vállalatok energiahatékony működése. Ennek a gyorsan növekvő igénynek eleget téve, olyan addicionális szolgáltatásokat ajánlunk az energiafogyasztók számára, amelyekkel garantálni tudjuk a vállalatok energiafelhasználásának racionalizálását, illetve csökkentését.
Az ügyfeleink körében méltán népszerű Áramőr villamosenergia-audit mellett – illeszkedve a tevékenységi körünk bővüléséhez – a Gázőr termékünk révén immár a földgáz felhasználás, illetve a Fényőr szolgáltatás keretében a világítástechnikai berendezések kapcsán is végzünk felmérést az energiafelhasználás racionalizálása céljából.
Szigorú szabályozásnak megfelelő műgyanta bevonatok a Mapeitől.
Élelmiszereink előállítása emelt szintű technológiai fegyelmet igényel és fokozott higiéniai követelmények betartását is szükségessé teszi. A folyamatok során az előállítás helyére beérkező élelmiszerek minőségét az első pillanattól kezdve az egész előállítási folyamat végéig szigorúan ellenőrizni kell.
A beton az egyik legelterjedtebb építőanyag, amely nagy teherbírásáról és számos formában és összetételben való alkalmazhatóságáról ismert, azonban a betont érő agresszív környezeti hatások miatt kedvező tulajdonságai megváltozhatnak.
RÖVIDEN A SZENNYVIZEKRŐL
A keletkező szennyvizeket eredetük szerint három főbb csoportba soroljuk:
1. kommunális eredetű szennyvíz (mennyisége és minősége függ a terület fejlettségétől, a kialakult szokásoktól és a vízhálózat kiépítettségétől), fő jellemzője a nagy mennyiségű szervesanyag-tartalom és a nagy tömegű mikroorganizmus,
2. ipari eredetű szennyvíz (összetétele az iparág és a használt technológia függvénye),
3. mezőgazdaságból, állattartásból származó szennyvíz.
A szennyvizek tisztítása elsősorban ökológiailag fontos, de nem elhanyagolhatóak az ökonómiai szempontok sem. Az általános szennyvíztisztítási technológiát az 1. ábra mutatja be.
Megoldás a mezőgazdasági, ipari és kommunális szennyvízgyűjtő és -kezelő betonszerkezetek védelmére.
A szennyvízgyűjtő és -kezelő betonműtárgyak károsodását elsősorban a vegyi és a mikrobáktól eredő korrózió, valamint a vízszivárgás okozza. Ha nem foglalkoznak velük, vagy rosszul kezelik azokat, e problémák a betonszerkezetek gyors állagromlásához vezetnek, ami költséges felújítást és jelentősen csökkenő hasznos élettartamot eredményezhet. A XYPEX kristályos technológia fontos szerepet tölt be a betonkorrózió megelőzésében és kezelésében.
Egy többszörösen kitüntetett bádogos mester tapasztalatai arról, hogyan alkalmazhatóak a Lindab termékei a templomtetők építésekor, felújításakor.
Hogy milyen tetőburkolatot kapott annak idején egy-egy templom, gyakran a helyi közösség tehetségétől és tehetősségétől is függött. Ha rézből vagy cinkből készült, a hívek módosságát, ízlését gyakorlati érzékét is hirdette. Azt, hogy az építtetők megadják a módját, és a rozsdának - szimbolikusan az időnek - is ellenálló, tartós és esztétikus fedéssel az utánuk jövő generációkra is gondolnak A templomok tehát nem csupán a szakrális élet, hanem a falu, a város vagy éppen egy negyed architekturális centrumai is lettek, amennyiben gyakran szolgáltak kiindulópontul egyéb közösségi épületek, terek megalkotásához. Építészeti örökségünk meghatározó elemeivé szervesültek, amelyek látványa nemzedékek sorának emlékezetében rögzült.
A csarnoképületek alapvető célja a vállalkozás sikeréhez hosszú távon való hozzájárulása, ezért elsődleges elvárás a teljes körű funkcionalitás és a bekerülési költségek alacsony szinten tartása.
A Swedsteel-Metecno termékeit éppen ezért a hazai piac műszaki, technológiai, környezetvédelmi követelményeinek és időjárási körülményeinek megfelelően fejlesztette ki.