TARTALOM
- A szakma hírei
JEGYZET
- Szigetek Budapest tengerében
- Construma 2014 szakmai program
IRÁNYTŰ
- Az épületenergetikai szabályozás korszerűsítése
- Helyzetértékelés 2013 – várakozások 2014
- Új építések és felújítások
- Rezsióradíj: hiányzik az egységes normarendszer
- Már kedvező jelek is akadnak
VILÁGÖRÖKSÉG
ENERGIAMEGTAKARÍTÁS
- Extenzív zöldtető a magánházakon
- Egy évig fűteni 3200 forintból
- A ház, amiben mindig tavasz van
- Energiaszigetek
ÉPÜLETGÉPÉSZET
- Gázkészülékek légellátása a szénmonoxid-mérgezések elkerüléséért
- Egy sikeres irodaház tervezése
- Gyors és hatékony megoldás a hőség ellen
KIVITELEZÉS
- Mit keres a szárazépítés a lakásban?
- Többletpont az alátétfóliák minőségében
- Innovatív tetőcserép-fejlesztés
- Maximális siker az SBS Maxi csarnok
- Akár 70 százalékos energiamegtakarítás!
- Az innovatív kéménytechnika minőségi követelményei
AKUSZTIKA
- Homlokzati vakolt MW lemezes hőszigetelő rendszerek zajvédelmi hatásai – I.
- Akusztikai szigetelések
- Professzionális hangelnyelés
MINŐSÉG
SZIGETELÉS
- Térítésmentes tervezés
- Erkélyszigetelések hőtechnikai összevetése
- Még mindig a tetőtér-beépítésről
- Lássuk SZÜRKÉB(B)EN a világot
- A minőség garanciája egy kézből
- Alkalmazástechnikai javaslat
- Rom volt, rommá lesz...?
- Duzzasztott agyagkavics alkalmazása
NYÍLÁSZÁRÓ VILÁG
TŰZVÉDELEM
FANYAGVÉDELEM
- A faanyagvédelem fontossága
PÁLYÁZAT
- Indul a Magyar Termék Nagydíj® Pályázat
A Mapei Kft. szokásos évi sajtótájékoztatóján 2013-as eredményeit és 2014-es várakozásait ismertette. 2013-ban minden termékvonalon jelentős növekedést mutatott a cég, árbevétele összességében 15 százalékkal volt több, mint 2012-ben. Ez az eredmény ráadásul meghaladja az építőipari ágazat növekedését, ami azért is számottevő, mert az előző évben először szenvedett el csökkenést a cég. 2012-ben a cég éves árbevétele még 3,47 százalékkal maradt el a 2011. évitől.
Új logóval és designelemekkel jelenik meg idén tavasszal a légtechnikai termékek piacán a francia Aereco S.A. és leányvállalatai, köztük magyarországi képviselete, az Aereco Légtechnika Kft. Az új arculat tükrözi a vállalat fejlődését, nemzetközi bővülését, melynek középpontjába előremutató értékeit, a folyamatos innovációt és a kiváló minőséget helyezi.
A termékeken hamarosan megjelenő új, letisztult, könnyen megjegyezhető és beazonosítható grafi kai elemek diszkréten elegáns, ugyanakkor egyértelmű és határozott megkülönböztetést tesznek lehetővé. A két, szalagokból álló nyíl egységes és harmonikus négyzetet formál.
A műszer ideális választás lehet bárkinek az építőiparban vagy az épületgépészetben, akinek meg kell határoznia a hőmérsékletet falakon, mennyezeten vagy padlón, fűtési és légkondícionáló rendszereken, valamint akár egyidejűleg a levegő hőmérsékletét, relatív páratartalmát és harmatponti hőmérsékletét is szeretné mérni.
A testo 835 H1 segítségére lehet a beltéri környezeti viszonyok meghatározásakor olyan munkák megkezdése előtt, mint pl. beltéri burkolatok lefektetése, műgyanta bevonatok lerakása vagy nyílászárók beszerelése.
Megjelent az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 20/2014. (III. 7.) BM rendelet, melynek előírásai 2014 áprilisától és 2015 januárjától lépnek életbe. Nem kétséges, hogy a rendelet jelentős változásokat hoz az építőipar gyakorlatában.
A Magyar Építéstechnika 2013/6. számában olvashattunk a tagállamoknak arról az európai uniós kötelezettségéről, hogy az épületenergetikai követelményeket költségoptimumszinten kell meghatározniuk. A Kormány a 1246/2013 (IV. 30.) határozatában úgy döntött, hogy módosítani kell a hazai előírásokon, ezt követően jelent meg a 20/2014. (III. 7.) BM rendelet. Ez a rendelet kiegészíti és módosítja a 7/2006 (V. 24.) TNM rendeletet (a továbbiakban Rendelet), amit az energetikai méretezésekhez a szakma a megjelenése óta alkalmaz, és a módosított, kiegészített formában továbbra is ezt a Rendeletet kell alkalmaznia.
Gyorsjelentés a lábadozó építőiparról: 2013-ban milyen változásokat hoztak a piaci körülmények, illetve milyen várakozásokkal tekintenek 2014-re a cégek?
Az építőipar 2013-ban folyó áron 1793,5 milliárd forint összegű építési-szerelési munkát valósított meg, volumenét tekintve 9,6%-kal többet, mint 2012-ben. Az év egészében mind az épületek (10,4%), mind az egyéb építmények (8,6%) építése emelkedett, az építőipari vállalkozások 29,5 százalékkal több új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban.
Félsikerként könyvelhető el a rezsióradíj léte, mivel pusztán ajánlásként senki nem köteles tartani magát hozzá, s nincs kidolgozott, egységes normarendszer sem. Miközben külföldi példák jól mutatják, hogy nemcsak a rezsióradíjjal, de más, az árat reális mederbe terelő szabályokkal eredményesen lehet fellépni a feketegazdaság ellen, s kiválasztani a valóban legjobb ajánlatot. Minderről Pallay Tiborral, az ÉVOSZ alelnökével beszélgettünk.
A rezsióradíj célja eredendően a tisztább piaci viszonyok, a kivitelezők által adott ajánlatok összehasonlíthatóságának javítása lett volna. A ma használatos rezsióradíjjal azonban mintha több gond lenne, mint amennyire segítség ez a szakma számára. Hogyan látja a helyzetet?
Pallay Tibor – Annak idején az építőipari szakma és az ÉVOSZ szorgalmazta a rezsióradíj bevezetését, mai formájában azt lehetne mondani, hogy a végeredmény félsikernek tekinthető. Persze a léte vitathatatlanul előrelépés, hiszen minden jó irányba tett kis lépés segítheti az ágazatot, ugyanakkor jelenleg nem tölti be azt a funkciót, amire hivatott. Ennek fő oka, hogy a rezsióradíj a szabályozás értelmében ajánlás, ahhoz nem kell tartania magát a kivitelezőnek, de nem szükségszerűen várja el a megbízó sem, hogy az ennek megfelelő összegekkel számoljanak.
Az állványok lebontása után a téli napfény elöntötte a már elkészült bazársor homlokzatát. Az addig málladozó, lehangoló látványt nyújtó épületsor új arca megállásra késztette az arra járókat, akik csodálkozva nézték az arany fényben úszó Várkert Bazárt.
Sokunknak a Várkert Bazárról a Budai Ifjúsági Park jut eszébe, mely számtalan legendás koncert helyszíne volt 1980-ig. Az épületegyüttes sorsát egyre romló állaga és egy baleset megpecsételte. Végül be kellett zárni. Közel harmincöt évig vártuk, hogy a Várnegyedet elcsúfító, omladozó épületsor végre felébredjen Csipkerózsika-álmából.
Kemény Pétert, a rekonstrukciót irányítóellenőrző Mérnök-Konzorcium vezetőjét, a FŐBER Zrt. vezérigazgatóját kértük meg, mutassa be olvasóinknak az újjávarázsolt épületegyüttest.
Az elmúlt két évtizedben egyre több zöldtető épül világszerte, sőt egyes helyeken kötelezővé tették az összes újonnan épülő lapostető növényesítését, talán nem véletlenül...
A modern lapos- és alacsony hajlásszögű tetők megjelenése új ötleteket (Le Corbusier: Az új építészet öt pontja, 1926) és technikai megoldásokat hozott magával. A cserepet felváltotta a bitumen, műanyag vagy a gumi, mely anyagok megjelenése (ezek UV-sugarakkal szembeni rossz ellenálló képessége) megkövetelte azok takarását. A kavics vagy zúzalék mint fedőréteg megfelelőek, de további előnyük nincs. Ezzel szemben egy 12 centiméter rétegvastagságú extenzív zöldtető telepítése megvédi a vízszigetelést, jelentősen növeli a lakók komfortérzetét (főleg nyáron biztosít kellemesebb hőmérsékletet), és még a természetnek is visszaadunk egy darabot a beépített területből.
Karcsú, könnyű szerkezetek, gyors és tiszta szerelés, zajcsökkentő hatás: ismerkedjünk meg a gipszkarton lemezek számos jó tulajdonságával, ha lakásunk átalakítását tervezzük.
Mindenki szép és jó lakásra, komfortos körülményekre vágyik. Látunk gyönyörű lakásokat a filmekben, agazinokban, belsőépítészeti szaklapokban, és látjuk az árakat, halljuk a szakembereket, mit érdemes megvenni, átalakítani. Nehéz a döntés, mert minden olyan drágának tűnik... Napjaink több mint felét otthon töltjük, ott alszunk, ott kelünk, ott él a családunk. Érdemes megfontolni, érdemes-e kisebb-nagyobb átalakítással olyanná tenni, amilyenről mindig is álmodtunk.