Tartalom
- A szakma hírei
JEGYZET
- Egyenlő munkáért egyenlő bért
FÓKUSZ
BETON
- Szálerősítésű beton útpályaszerkezetek
- DDC transzportbeton bárhova, bármilyen feladatra
- Biztonság és vízbázisvédelem
- A jövő betondesignerei
- Építőgépek arzenálja
- Fehér cementes transzportbeton szállítása
KIVITELEZÉS
ENERGIAMEGTAKARÍTÁS
SZIGETELÉS
- Láthatatlan hőszigetelés
ÉPÍTŐANYAG
- Robusztus fémbevonatok a magasépítésben
- Mape-Antique termékcsalád
IRÁNYTŰ
- A jövő embere
- Fontos útmutatót tett közzé a TSzSz
- Az építészek péntek 13.-ája?
A Kun Zoltán tervei alapján felújított Klauzál téri Vásárcsarnok elhozta a Grand Prix Casalgrande Padana első díját. A Grand Prix Casalgrande Padana egy nemzetközi építészeti pályázat, amely azokat a szakembereket díjazza, akik elkészült projektjeikben a lehető legjobban, a legcélszerűbben alkalmazzák a Casalgrande Padana anyagait.
A kétévente megrendezett nagydíj gyökerei 1990-ig mennek vissza, ugyanis ekkor indította útjára azt a világ egyik vezető kerámiamanufaktúrája, a Casalgrande Padana. A kétévente megrendezett versenyen a kerámia csempék legjobb felhasználását díjazzák.
„Jelentés a frontról" (Reporting from the Front) címmel 63 ország részvételével rendezik meg május 28. és november 27. között a 15. Velencei Építészeti Biennálét.
Az idei téma meghatározásakor a chilei Alejandro Aravena főkurátor, a közösségi építészet egyik éllovasa 14 kulcsszót fogalmazott meg. Az idei seregszemle feladata, hogy olyan témák tárházát vesse fel, amelyeket az építészetnek a jövőben meg kell válaszolnia, a kulturális és művészeti szempontok mellett figyelembe véve a szociális, politikai, gazdasági és környezeti vonatkozásokat is.
A Fővárosi Közgyűlés 2016. június 8-i, rendes ülésén jóváhagyta A budapesti történeti városrészek megújításáról szóló fejlesztési tanulmánytervet, amelyet a Fővárosi Önkormányzat a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem bevonásával dolgozott ki.
A tanulmányterv témája Budapest városszerkezeti, városképi szempontból védendő, jellemzően egységes historikus stílusú épületeinek és környezetüknek vizsgálata, a megújulásukat célzó beavatkozási javaslatok megfogalmazása. Ebben a szakemberek számba veszik azokat az építészeti-műszaki eszközöket, amelyekkel az épületállomány fenntarthatósági és energetikai szempontok figyelembevétele mellett, ugyanakkor az értékeit megőrizve fejleszthető.
Minden bornak története van. Minden bor mögött emberek, törődés, hozzáértés, szenvedély és sok munka áll. Külön kihívás volt a magyar építőipari cég számára egy külföldi helyszínen, külföldi támogatás előírásai szerint kivitelezni a létesítményt, mindezt európai színvonalon.
Előzmények
A kárásztelki pezsgőpincészet az első olyan romániai befektetés, amely a minőségi pezsgőkészítést tűzte ki célul, így ennek alapján választottak hozzá szőlőterületet és -fajtákat, valamint épülettípust és technológiai felszereltséget a pincészethez.
A hatvani Grassalkovich-kastély műemlék-helyreállítási munkáiért és a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum megvalósításáért az ÉPKAR Zrt. Építőipari Nívódíjban részesült.
Nagyszerű csapatmunka eredményeként jött létre a Vadászati Múzeum funkcionális megvalósítása, az épület szerkezeti hibáinak kijavítása, a fizikai állapotromlás megállítása. A kivitelező cég rendkívül korrekt szakmai és emberi hozzáállása, igyekezete és alázata kellett ahhoz, hogy egy ilyen volumenű felújítást alig egy év alatt megvalósítsanak. Hozzájárult ehhez az a szakmai elkötelezettség, szinte emberfeletti erőfeszítés, amellyel a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai a tervezés és a kivitelezés során részt vettek a munkában, lehetővé téve, hogy már a kivitelezéssel párhuzamosan megtörténjen a múzeum berendezése, így az átadás napjától, 2014. március 29-től üzemelhet, látogatókat fogadhat a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum.
A hatvani Grassalkovich-kastély múzeumparkjának régi-új létesítményei az építész szemével
Az Építőipari Nívódíjat és ICOMOS-díjat is elnyert hatvani vadászati múzeum épületegyüttese követendő példát mutat arra, hogy a jó kézzel létrehozott „hatvanas évek építészete", amelyet eddig nemigen tudtunk megközelíteni, értelmezni és elfogadni, hogyan válhat a műemléki környezet integráns részévé.
Bár a kastély és annak hatalmas parkja története régebbre nyúlik vissza, a mi történetünk – és maga a projekt – 2011-ben kezdődött. Ekkor határozta el városvezetés, hogy felújítja és élettel tölti meg az évtizedek óta lakatlan együttest. Ahogyan az akkori polgármester Szabó Zsolt fogalmazott: A két vállalás egyenrangú fontosságú, mivel egy olyan felújítást, mely a későbbiekben nem tartja el magát, nos olyat nem akar, de nem is tud a város bevállalni.
Tehát már az első lépések megtételekor bekapcsoltak egy professzionális turisztikai tanácsadó szervezetet. A Dr. Budai Zoltán - korábbi turisztikai államtitkár – vezetésével felállt projekt team építészeti csapata voltunk mi: a Kiss-Járomi Építésziroda. A kastély mintegy 10 évvel ezelőtti homlokzati felújítását tervező NÖK (Nemzeti Örökségvédelmi Központ, aki ekkorra a Magyar Nemzeti Múzeum alá került, innen a MNM NÖK) pedig logikus lépésként az egész parképítészet és a kastélybelső felújítását kapta feladatul.
Gyorsuló világunk technológiai fejlődésének kulcsa a műszakilag korrekt, gazdaságos megoldások keresése. Egy-egy eljárás tömeges alkalmazásának feltétele a versenyképes ár és a gyorsabb, egyszerűbb kivitelezés.
A közlekedési infrastruktúra kiépítése és fenntartása jelentős feladat minden állam, város vagy gazdálkodó szervezet életében. Két alapvető, egymással versengő technológia létezik az útépítésben: az aszfalt- és a betontechnológia. Döntően az előbbi uralja az iparágat, de a földrajzi elhelyezkedés és természeti adottságok kedvező alakulása esetén gazdaságosság szempontjából a betonipar is felveszi a versenyt.
A Duna-Dráva Cement Kft., hazánk egyik vezető építőanyag-gyártójának termékpalettája igen széles. Két cementgyárában (Vácott és Beremenden) összesen 11 fajta cementet gyárt, betonüzemei pedig országszerte megtalálhatók. A DDC Beton üzletágának 25 üzemében az általános betontípusok mellett speciális felhasználásra előállított betonok is készülnek, például hab-, hőszigetelő, vízzáró vagy könnyűbetonok.
Szokványos betontípusok nem szokványos épületekhez
Nem minden építkezéshez szükséges különleges beton, azonban a minőség minden alkalommal kiemelkedően fontos. Az alábbi referenciamunkák jól érzékeltetik, hogy milyen széles körben alkalmazhatók még a szokványos betonok is.
Schmidt Sándor AGORA néven többfunkciós, különleges teret, szabadidőparkot és emlékfalat építettek Dorogon. A látszóbeton elemekhez a fehér cementes transzportbetont a Lábatlani Vasbetonipari Zrt. szállította.
Az építmény Dorog város belterületén, annak központi részén, a városon átmenő főútvonal mentén található. Az elmúlt év közepén alakították ki a teret Dorog Város Önkormányzata megbízásából Schmidt Sándor bányamérnök és bányaigazgató emlékére.