Lapunk 2018/6–7. számában már foglalkoztunk a hangszigetelő gipszkarton szerkezetekkel. Az előző cikkben megjelent ismeretekhez további hasznos információkkal szolgálunk a szerelt válaszfal építésben érdekelt szakembereknek.
Talán nem haszontalan azt a fizikai elvet hangsúlyozni, hogy a szerelt válaszfalak akusztikailag tömeg-rugó-tömeg rendszerű szerkezetek, ahol a tömeg a kétoldali burkolat (építőlemez, gipszkarton, vagy gipszrost lemez) és a tömegek között a rugóréteg a hangelnyelő tulajdonságú szilikátszálas anyag.
Az egységnyi felületű burkolati tömeg m'(kg/m2) értékkel, az egységnyi felületű ISOVER üveggyapot, vagy ULTIMATE integrált üveggyapot-kőzetgyapot rugó pedig az s' (MN/m3) dinamikai merevséggel jellemezhető.
Minden akusztikai tömeg-rugó-tömeg rendszer rendelkezik fo saját (rezonancia-) frekvenciaértékkel, amelyet alapvetően a burkolati tömeg (m') és a hangelnyelő betétanyag dinamikai merevsége (s') határoz meg. Szimmetrikus szerkezetű válaszfalaknál az fo érték:
Akkor kedvező léghanggátlású, léghangszigetelésű a válaszfal, ha az fo érték minél alacsonyabb.
KEDVEZŐ LÉGHANGSZIGETELÉSŰ VÁLASZFAL ÉRTÉKEI
Nézzük az s' és m' értékeket. A nem éghető, A1 tűzvédelmi osztályú ISOVER és ULTIMATE szilikátszálas anyagok s' értékét tartalmazza az 1. táblázat.
Az m' akkor jelentős nagyságú, ha minél nagyobb testsűrűségű, tömegű Rigips lemezeket alkalmaznak és azokat is oldalanként legalább 2 rétegben (2. táblázat).
Aszimmetrikus válaszfalszerkezetek esetén (ahol a válaszfal egyik oldalán nagyobb tömeget, tehát több réteg Rigips lemezt építenek be) az fo saját frekvenciaértéke jelentősen lecsökken, ami rendkívül kedvező. Ez azért van, mert a válaszfal két oldali tömegét „elhangolták" egymástól.
KÖVETELMÉNYEK
A szerelt válaszfalak R' helyszíni léghanggátlása egy adott beépítésű válaszfalszerkezet hangszigetelő képességének a frekvencia függvényében változó jellemzője.
Az adott válaszfalra vonatkozó R' görbe etalon görbével történő összehasonlítása során a görbék közötti eltérések súlyozott összege az R'w (dB) súlyozott helyszíni léghanggátlási szám.
A gyakorlatban még az Rw (dB) súlyozott léghanggátlási szám értéket is alkalmazzák, amit nem helyszíni, hanem laboratóriumi mérésekkel határoznak meg.
Az MSZ 15601-1:2007 „Épületakusztika 1. rész: Épületen belüli hangszigetelési követelmények" szabvány 4. sz. táblázataiban megadottak alapján a fontosabb léghangszigetelési követelményeket a 3. táblázat tartalmazza.
A Rigips válaszfal szerkezetek közül néhány gyakran alkalmazott megoldást mutat be az 1. ábra.